Hlavní obsah
Jan Vylita na archivním snímku Foto: Milan Malíček, Právo

Vylita definitivně přišel o prověrku a chce se soudit

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) potvrdil odejmutí bezpečnostní prověrky někdejšímu vysokému auditorovi NATO Janu Vylitovi. Ten s rozhodnutím nesouhlasí a hodlá se proti němu bránit u soudu.

Jan Vylita na archivním snímku Foto: Milan Malíček, Právo
Vylita definitivně přišel o prověrku a chce se soudit

NBÚ odebral Vylitovi, který pracoval jako člen mezinárodního výboru auditorů NATO, bezpečnostní prověrku na stupeň „tajné“ v lednu. Jako důvod NBÚ údajně uvedl, že Vylita působil proti zájmům České republiky na ochranu ekonomiky a ochranu vnitřního pořádku. [celá zpráva]

Proti rozhodnutí podal rozklad, o němž NBÚ rozhodl minulý týden. Odebrání prověrky potvrdil, zároveň ale úřad shledal, že proti zájmům Česka nepůsobil, řekl Vylita.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Toto absurdní rozhodnutí NBÚ se opírá o stále stejnou utajovanou zprávu zpravodajské služby jako v únorovém rozhodnutí," poznamenal bývalý auditor.

"Ve zdůvodnění NBÚ pouze uvádí, že zpravodajská služba shledala moje chování ve funkci generálního sekretáře ministerstva obrany jako nestandardní a potenciálně nedůvěryhodné," dodal Vylita.

Zpráva Vojenského zpravodajství podle něj může být ovlivněna osobními antipatiemi informátorů tajné služby. Podotkl, že může jít třeba o lidi, po kterých ve své pozici chtěl, „aby pracovali“.

Chce výslech před parlamentní komisí

„Tvrdím, že Vojenské zpravodajství a NBÚ v mém případě zneužily zákona o ochraně utajovaných informací k likvidaci mé osoby. Stejným způsobem jako já mohou být okamžitě likvidovány desítky, možná i stovky osob,“ dodal.

Chce se proto obrátit žalobou na soud. Zároveň chce požádat o výslech parlamentní komisi pro kontrolu NBÚ a Vojenského zpravodajství.

Kvůli odebrané prověrce Vylita přišel o práci auditora i o zaměstnání na ministerstvu obrany. I s ním se kvůli jeho postupu soudí.

Policie Vylitu v březnu zadržela v souvislosti s kauzou údajně nevýhodného prodeje nepotřebné vojenské techniky, po výslechu ho ale propustila a na rozdíl od čtyř jeho spolupracovníků nebo podřízených ho neobvinila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků