Hlavní obsah
Volební model v červnu podle agentury CVVM ve srovnání s výsledkem voleb Foto: Martin Havelka, Novinky

Volby by vyhrálo ANO, Piráti jsou už druzí. ČSSD dál padá, Trikolóra má procento

Vítězem voleb v červnu by se stalo hnutí ANO se ziskem 29 procent hlasů, vyplývá z volebního modelu CVVM. Na druhém místě se ziskem 17 procent by skončili Piráti a přeskočili by tak ODS, jež by mohla získat 15 procent hlasů. Šetření CVVM proběhlo ještě před velkou demonstrací na Letné, která se uskutečnila minulou neděli.

Volební model v červnu podle agentury CVVM ve srovnání s výsledkem voleb Foto: Martin Havelka, Novinky
Volby by vyhrálo ANO, Piráti jsou už druzí. ČSSD dál padá, Trikolóra má procento

Na čtvrtém místě by s devíti procenty skončili komunisté, za nimi pak ČSSD, pro kterou by hlasovalo 7,5 procenta voličů. Do Sněmovny by se ještě dostalo hnutí SPD se 6,6 procenta a lidovci, kteří by skončili těsně na pětiprocentní hranici.

Pod hranicí pro vstup by naopak se 4,5 procenta zůstali Starostové a TOP 09, která by získala 3 procenta hlasů. Vůbec poprvé se v průzkumu objevilo nové hnutí Václava Klause ml. Trikolóra, které by získalo jedno procento hlasů.

„U ČSSD pozorujeme v posledních dvou šetřeních statisticky významný pokles podpory, u Pirátské strany naopak nárůst. U ostatních stran nedošlo ke statisticky významným změnám,” komentovali výsledek šetření výzkumníci CVVM.

Sociální demokraté si od minulého průzkumu pohoršili o dva procentní body, naopak o 3,5 procentního bodu poskočili Piráti.

Volební model CVVM (v procentech)
 dubenkvětenčerven
ANO322829
Piráti12,513,517
ODS141715
KSČM11119
ČSSD12,59,57,5
SPD65
6,6
KDU-ČSL
4
4,5
5
zdroj: CVVM

Ochotu volit vyjádřilo 60 procent dotázaných. Šetření, kterého se účastnilo 1024 dotázaných, probíhalo od 8. do 17. června. Uskutečnilo se tak před nedělní demonstrací na Letné.

Předpokládaný zisk mandátů podle volebního modelu v červnu 2019.

Foto: Martin Havelka, Novinky

Podle stranických preferencí, které zahrnují i nerozhodnuté voliče a ty, kteří by k volbám nešli, se podpora ANO pohybuje kolem 20 procent, Pirátů 12, ODS 10,5, KSČM 5,5 a ČSSD 5 procent. Zatímco SPD by oslovila 4, lidovci 3,5, STAN 3 a TOP 09 2 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků