Hlavní obsah

Volby by vyhrálo ANO

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů a STAN (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Volby by vyhrálo ANO

Sociální demokraté a komunisté, kteří po volbách poprvé v historii České republiky vypadli z dolní parlamentní komory, by nyní podle Medianu získali 4,5 procenta hlasů. Model uvádí, že hnutí Přísaha by získalo čtyři procenta a uskupení Trikolóra Svoboda Soukromníci tři procenta hlasů.

Podle hypotetického přepočtu Práva na mandáty by ANO mělo 76 poslanců, koalice SPOLU by obsadila 66 křesel. Piráti a STAN by měli 39 a SPD 19 mandátů.

Volební potenciál koalice SPOLU i ANO je podle autorů výzkumu velmi vyrovnaný. „Koalice Pirátů a STAN oproti modelu ze září ztrácí volební potenciál i voličské jádro,” uvedli.

Potenciál ANO je 33 procent, SPOLU 31,5 procenta, PirSTAN 22,5 procenta a SPD 13 procent.

Volební potenciál poklesl proti září ČSSD, KSČM, hnutí Přísaha i Trikolóře.

Podle agentury má hnutí ANO nadpoloviční většinu příznivců ve věkové skupině 55 a více let. Koalice SPOLU oslovuje především lidi mezi 18 a 34 lety a silná je i v populaci 45 až 54 let. PirSTAN boduje u lidí do 34 let.

Voleb by se v listopadu zúčastnilo 68 procent respondentů, což znamená o něco vyšší účast než při letošních volbách do Sněmovny.

V hlasování na začátku října zvítězila nejtěsnějším rozdílem v historii samostatné ČR opoziční koalice SPOLU, pro kterou hlasovalo 27,8 procenta voličů. Dosud vládní hnutí ANO dostalo 27,1 procenta hlasů a zásluhou volebního systému o jeden mandát víc než SPOLU. Třetí skončila koalice Pirátů a STAN, jež dostala 15,6 procenta hlasů, do Sněmovny se ale dostali jen čtyři pirátští kandidáti. SPD volilo 9,6 procenta voličů.

Volební model v prosinci 2021 podle agentury MEDIAN

Foto: Novinky

Ostatní kandidující strany mandáty nezískaly. V současné době se SPOLU a PirSTAN chystají na převzetí vlády, která se bude opírat o 108 poslanců ve dvousetčlenné Sněmovně, zatímco ANO míří do opozice.

Průzkum proběhl od 1. listopadu do 2. prosince a zapojilo se do něj 1073 respondentů.

Anketa
Volili byste nyní jinak než v říjnových volbách?
Ano
17.3 %
Ne
82.7 %
Celkem hlasovalo 10918 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků