Hlavní obsah
Václav Klaus a Miloslav Vlček Foto: Lukáš Táborský, Právo

Vlček neodchází "na první ťuknutí", řekl Klaus

Čtvrteční oznámení Miloslava Vlčka (ČSSD), že odstupuje z postu předsedy Poslanecké sněmovny, byl podle prezidenta Václava Klause jediným možným východiskem. Vlček se více a více zaplétal do podivných historek, řekl Klaus.

Václav Klaus a Miloslav Vlček Foto: Lukáš Táborský, Právo
Vlček neodchází "na první ťuknutí", řekl Klaus

Prezident republiky poznamenal, že předseda Poslanecké sněmovny - třetí nejvyšší český ústavní činitel - neodchází "jen tak na první ťuknutí". Vlčkova čtvrteční rezignace tak byla podle Klause vyústěním určitého procesu. Vlčka v čele dolní parlamentní komory nahradí první místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Vlčkův odchod z politiky ke konci dubna ve čtvrtek oznámil předseda sociální demokracie Jiří Paroubek po mimořádném jednání politického grémia ČSSD v Ostravě. Vlček odchází kvůli kauzám, v nichž je spojován s dotacemi a půjčkami. [celá zpráva]

Předseda ČSSD Jiří Paroubek oznamuje rezignaci šéfa Sněmovny Miloslava Vlčka.

Foto: Pavel Karban, Právo

Předseda ČSSD Paroubek dnešní Vlčkův odchod označil za "odpovědný krok" a "odvážné gesto" a vyzval k odchodu z politiky zástupce ODS, Věcí veřejných a TOP 09. ODS žádala už několik dní Vlčkův odchod a byla připravená iniciovat pokus o jeho případné odvolání na poslední schůzi parlamentu před květnovými volbami.

Nečas: bylo to za hranicí důstojnosti

"Strana, která se tak holedbá svým nejčistším způsobem politiky i práce, nakonec zasáhla do korupčního prostředí sama a její nejvyšší ústavní činitel dokázal něco, co je trošku nepochopitelné," řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Odchod Vlčka byl podle šéfa horní komory jediným možným řešením a je třeba také ocenit, že jej Vlček zvolil.

Volební lídr ODS Petr Nečas Vlčkův krok označil za nutný. "Bylo už takřka za hranicí důstojnosti sněmovny, aby měla v čele člověka, který se chová tímto způsobem," řekl. Nešlo prý akceptovat, aby předsedou dolní parlamentní komory byl člověk, kolem kterého se navršilo tolik nevysvětlených věcí.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek vzal Vlčkovo rozhodnutí na vědomí. "Brali jsme to celou dobu jako kauzu pana Vlčka a ČSSD a nemínili ji příliš komentovat," poznamenal. "Pevně doufám, že nikoho nenapadne teď ještě volit nového předsedu sněmovny. Bylo by to vytvoření nového umělého politického problému s možná nesplnitelným cílem," dodal Kalousek.

Předseda KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip soudí, že na sebe Vlček vzal vysokou odpovědnost, když se rozhodl kandidovat do funkce šéfa Poslanecké sněmovny, a měl podle toho zvažovat své chování. K Vlčkově rezignaci řekl: "Je to jeho osobní rozhodnutí."

Člověk, který nemluví pravdu, což se týkalo Vlčkova poradce, a člověk, který porušuje zákony, což se týkalo předání miliónu korun v papírovém nebo igelitovém pytlíku, podle předsedy Strany práv občanů - zemanovci Miloše Zemana do vysokých státních funkcí nepatří. "A to bez ohledu na to, zda je z levicové nebo pravicové strany," dodal někdejší předseda ČSSD.

Předseda Věcí veřejných Radek John, jehož odchod dnes ve spojitosti s Vlčkovým krokem žádal předseda ČSSD, pokládá obvinění vůči své osobě z úst předsedy ČSSD za zcela vymyšlená. Podobné výroky prý českou politiku vracejí do totalitních dob 50. let minulého století.

Vlčkovi zlomila vaz dotace na hotel v Harrachově

Vlčkovo stažení z politiky souvisí s informacemi, že v letech 2006 a 2007 poslanci schválili Vlčkovu bývalému poradci Petru Vrtalovi 25 miliónů korun na neziskové sportovní centrum v Harrachově. Peníze ale údajně skončily v luxusním hotelu, který je teď na prodej za 120 miliónů korun. Vlček prý osobně přesvědčoval poslance, aby dotaci schválili. Také si prý půjčoval peníze od svého bývalého asistenta, prostějovského Zdeňka Klapky. O jednu dvaapůlmiliónovou půjčku se spolu dodnes soudí.

Předseda Sněmovny ve středu novinářům řekl, že se ve věci údajně zneužité státní dotace ani údajné půjčky ničeho nezákonného nedopustil. Později ale připustil, že zákon přeci jen porušil, a to když vracel Klapkovi více než miliónovou půjčku v hotovosti, což se nesmí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků