Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: , Novinky

Vládní koncepce boje proti suchu počítá i se zvyšováním vodného a stočného

Vláda chce dát desítky miliard na boj proti suchu, s nímž se Česko potýká čím dál víc. Koncepce, kterou v pondělí kabinet schválil, počítá například s výstavbou nových vodních nádrží, ale třeba i se zvyšováním vodného a stočného v mimořádných situacích.

Ilustrační foto Foto: , Novinky
Vládní koncepce boje proti suchu počítá i se zvyšováním vodného a stočného

„Výjimečným ekonomickým nástrojem, v případě fatálního nedostatku vody a nutnosti snížit úsporným užíváním spotřebu pitné vody, je možnost zavedení pásmových cen pro vodné a stočné. Při zohlednění sociálních dopadů by byly uplatňovány diferencované ceny podle různé úrovně spotřeby – čím vyšší, tím vyšší ceny pro vodné a stočné,“ uvádí schválený materiál.

Podle textu jde o hypotetickou variantu, musely by se mimo jiné instalovat nové typy vodoměrů a musela by se upravit legislativa.

Koncepce počítá také s výstavbou nových přehradních nádrží či s opatřeními na posílení zadržování vody v krajině.

„Jsme některými nazýváni jako alarmisté, ale problém se suchem je vážný problém, na který se musí ČR připravovat. Koncepce to jistým způsobem rámuje,“ konstatoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroje pitné vody zatím jsou

Materiál přináší také analýzu současného stavu zásob pitné vody v České republice. „Konstatuje sice, že stávající zdroje pitné vody v ČR jsou dostačující, ale varuje také, že skoro pětina území ČR je rizikem sucha ohrožena,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo na projekty zaměřené na boj proti suchu z evropských peněz 13,5 miliardy korun, do roku 2020 počítá s dalšími 6,5 miliardy korun.

Resort zemědělství chce do roku 2021 z dotací dát na boj proti suchu 14,2 miliardy korun, dalších více než 3,5 miliardy korun by mělo jít na spolufinancování projektů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků