Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jorge Silva , Reuters

Vláda zpřísní pravidla pro uprchlíky z Ukrajiny

Uprchlíci, kteří dostávají v ubytovacím zařízení zdarma stravu a hygienické potřeby, by nově neměli pobírat humanitární dávku. Po středečním jednání vlády, která návrh projednala, to na tiskové konferenci řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

Ilustrační foto Foto: Jorge Silva , Reuters
Vláda zpřísní pravidla pro uprchlíky z Ukrajiny

„Humanitární dávka nebude vyplácena v případech, kdy mají uprchlíci zajištěno ubytování, kde jim je zdarma poskytována strava a další zázemí. Z principu platí to, co jsme říkali: Pokud stát zajišťuje stravu, nevyplácí se dávka,“ řekl Rakušan.

Nyní mají uprchlíci nárok na podporu 5000 korun na pořízení základních potřeb pro začátek života v Česku. Mohou ji pobírat v případě potřeby i opakovaně, a to ještě dalších pět měsíců. Měli by ale prokázat, že podporu potřebují.

Podle kritiků a některých opozičních politiků někteří lidé míří do Česka jen pro dávky. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) či ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dřív řekli, že připravovaná opatření mají „dávkové turistice“ zabránit.

Novela kromě toho prodlouží i lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na tři dny.

Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu prokázat doklad, že mají zajištěno ubytování, pokud nebudou chtít nalézt bydlení prostřednictvím krajských asistenčních center.

„Novela obsahuje také zkrácení nároku uprchlíka na zdravotní pojištění, a to na 180 dnů,“ uvedl po jednání kabinetu Rakušan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků