Hlavní obsah
Miroslav Kalousek Foto: Petr Horník, Právo

Vláda slibovala snížení daní, ale de facto je zvyšuje, zkritizoval Kalousek

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ve čtvrtek zkritizoval daňové zákony, které den předtím doporučil sněmovní rozpočtový výbor poslancům ke schválení. Podle něj tímto vzroste daňová zátěž obyvatel, stejně jako strukturální deficit. Kabinet podle něj jde tímto proti svým vlastním slibům.

Miroslav Kalousek Foto: Petr Horník, Právo
Vláda slibovala snížení daní, ale de facto je zvyšuje, zkritizoval Kalousek

Podle stávajícího znění zákona o DPH, jak jej připravilo ministerstvo financí ještě pod vedením Miroslava Kalouska, by se měla DPH v roce 2016 sjednotit na 17,5 procenta. Novela současného ministra financí Andreje Babiše s touto sazbou nepočítá, a zavádí místo ní k základní 21procentní sazbě a 15procentní snížené sazbě ještě sníženou desetiprocentní sazbu na knihy, léky a dětskou výživu.

Podle Kalouska tak ale vláda oproti stávajícímu návrhu přijde o předpokládané snížení DPH v celkovém objemu 16 miliard korun. „To se téměř rovná dárečkům, co si ministři odnášeli z Letenské ulice,“ prohlásil v narážce na nedávné navýšení rozpočtů jednotlivých resortů, kdy mezi ně Andrej Babiš rozdělil zhruba 16 miliard. Zkritizoval, že místo toho, aby si vláda šetřila peníze získané na daních, je utrácí na výdajích.

„Vláda tuto úlevu ruší, zavádí pouze kosmetické změny ve druhé snížené sazbě, kdy kromě zvýšení daňové zátěže se dopouští také zvýšení prostoru k daňovým únikům,“ dodal Kalousek.

Nelíbí se mu také souhlas výboru s novelou zákona o dani z příjmu, kvůli které neklesne daňové zatížení fyzických osob o 14,6 procenta, jak to schválila vláda Petra Nečase. „Fyzické osoby by v souvislosti se zlepšováním ekonomiky mohly zaplatit téměř o 15 miliard korun méně, než navrhuje vláda,“ zkritizoval.

Takto podle něj například truhlář, který živí manželku a dvě děti, přijde měsíčně zhruba o 1500 korun.

„Když to shrnu: Vláda, která slibovala, že nebude zvyšovat daně, je de facto zvyšuje,“ uzavřel Kalousek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků