Hlavní obsah
Většina občanů souhlasí s nutností provést reformy. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Většina Čechů je pro reformy, hlavně daní a zdravotnictví

Většina lidí souhlasí s tím, že v zemi je potřeba provést reformy. Nejvíce lidí pokládá za nutnou reformu daní (77 procent) a zdravotnictví (74 procent). Pro změny v důchodovém systému je 66 procent občanů a reformu školství si přeje 61 procent Čechů. Vyplývá to z lednového průzkumu Střediska empirických výzkumů(STEM).

Většina občanů souhlasí s nutností provést reformy. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Většina Čechů je pro reformy, hlavně daní a zdravotnictví

Průzkum agentury STEM se zaměřil na čtyři oblasti, u nichž buď probíhají nebo jsou v přípravě reformní kroky. Z výsledků vyplynulo, že většina Čechů je na změny připravena nebo je smířena s jejich nutností.

„Podporu mají především reformní opatření, která lidé zažívají v každodenní praxi, tedy v daňové oblasti a ve zdravotnictví,“ konstatuje STEM.

Vnímání nezbytnosti reforem (v %)
 Určitě ano
Spíše ano
Spíše ne
Určitě ne
Daně
25
52
20
3
Penze
24
42
26
7
Zdravotnictví
33
41
22
4
Školství
19
42
34
5

Nejvíce si změny v daních přejí zejména podnikatelé a živnostníci (87 procent) a pravicově orientovaní lidé. Názory na reformu penzí naopak ovlivňuje nejvíce věk.

"Nejdůrazněji je penzijní reforma požadována lidmi, kteří překročili pětačtyřicítku, tedy věkovou hranici, za níž se důchod jeví již jako reálná perspektiva jejich života," uvádí průzkum. Po šedesátém roce života se zájem o penzijní reformu naopak snižuje.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS)foto: PRÁVO/Lukáš Táborský

Změny ve zdravotnictví si přejí nejvíce lidé, kteří volí pravicové strany a především sympatizanti ODS. S reformou souhlasí dokonce i stoupenci KSČM a ČSSD, přestože je mezi nimi nejvyšší podíl občanů s odmítavým postojem. Proti reformě jsou především lidé ve špatné životní situaci, dělníci, důchodci a respondenti se základním vzděláním.

V porovnání s reformami v jiných oblastech mají změny ve školství relativně
nejmenší podporu. Vyslovili se pro ně majetní občané, studenti, odborní pracovníci a lidé s vysokoškolským vzděláním.

Anketa
Je podle vás potřeba provést v ČR reformy?
Ano
76.8 %
Ne
23.2 %
Celkem hlasovalo 12239 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků