Hlavní obsah
Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) před odletem na pohřeb Ctirada Mašína Foto: Jan Handrejch, Právo

Veřejnost si činů Mašínů začne vážit, míní Vondra

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ve středu zamíří do amerického Clevelandu na pohřeb Ctirada Mašína. Na tiskové konferenci před odletem na poslední rozloučení s protikomunistickým odbojářem Vondra neskrýval svou hrdost na to, že bude zastupovat českou vládu.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) před odletem na pohřeb Ctirada Mašína Foto: Jan Handrejch, Právo
Veřejnost si činů Mašínů začne vážit, míní Vondra

Ministr konstatoval, že nevidí rozdíl mezi nacistickou a komunistickou ideologií a připomněl, že bratři Mašínové ctili odkaz svého otce generála Josefa Mašína, který byl za druhé světové války legendárním protinacistickým odbojářem ze skupiny Tří králů.

"Česká společnost nemá příliš mnoho hrdinů a předpokládám, že v budoucnosti si bude jejich činů většina veřejnosti vážit," konstatoval Vondra, který připouští, že některé činy skupiny dodnes rozdělují českou veřejnost.

Ctirad Mašín

Foto: ČTK

Vondra připomněl, že oběma bratrům, jak zesnulému Ctiradovi in memoriam, tak Josefu Mašínovi, udělí nejvyšší vojenský řád - vyznamenání Zlaté lípy. Vyznamenání dostanou za odvahu a boj proti totalitě. Vondra dodal, že zbývající členové odbojové skupiny bratří Mašínů dostali vyznamenání již v minulosti.

Spolu s ním do USA zamíří i dvojice senátorů a dva členové Vojenského historického ústavu (VHÚ).

Vlajka zahalující rakev skončí v muzeu

Mašínovi bude v USA uspořádán coby armádnímu veteránovi vojenský pohřeb se všemi poctami. Česká delegace si z pohřbu odveze vlajku, kterou bude zahalena rakev. Vlajka bude následně vystavena ve VHÚ.

Vyznamenání Zlaté lípy

Foto: Jan Handrejch, Právo

Vondra byl dotázán i na vhodnost využití vojenského speciálu. Podle jeho slov by využití služeb aerolinek znamenalo několik přestupů i platby za hotely, takže by nedošlo k žádné výrazné úspoře. Cesta speciálem prý přijde zhruba na 800 tisíc korun.

Místopředseda ČSSD: Exportujeme trapnost

Cestu ministra obrany kritizoval místopředseda ČSSD Michal Hašek. Podle něj vláda svým přístupem k celé věci exportuje svoji trapnost po totálním otrávení většiny občanu České republiky i za oceán.

"Jaké budou asi pocity Mašínovy rodiny, když budou v USA přebírat téměř neznámé resortní ocenění z rukou politika podezřelého minimálně ze špatného hospodaření s veřejnými financemi? Pokud se vláda skutečně domnívá, že bratři Mašínové zaslouží ocenění, měl by za oceán sám premiér či ministr zahraničí, očekával bych i návrh koaličních stran na udělení státního vyznamenání,“ dodal Hašek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků