Hlavní obsah
Velvyslanec ČR v Německu Rudolf Jindrák se stane náměstkem ministra zahraničí Foto: Jan Handrejch, Právo

Velvyslanec v Německu Jindrák se stane Zaorálkovým náměstkem

Český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák bude od 25. srpna coby náměstek působit na ministerstvu zahraničí. Podle Davida Frouse z tiskového odboru resortu bude mít na starosti aktuální politické otázky. Jindrákův nástupce na ambasádě v Berlíně zatím není znám.

Velvyslanec ČR v Německu Rudolf Jindrák se stane náměstkem ministra zahraničí Foto: Jan Handrejch, Právo
Velvyslanec v Německu Jindrák se stane Zaorálkovým náměstkem

Padesátiletý kariérní diplomat je velvyslancem v Německu od roku 2006 a je tak v současnosti nejdéle sloužícím českým ambasadorem ve světě. Před odchodem do Berlína působil dva roky jako velvyslanec v Rakousku a v minulosti byl ve stejné funkci také v Maďarsku.

Zkušenosti má i s pozicí náměstka na ministerstvu zahraničí, kterou zastával v letech 2001 až 2004. V tisku se o něm spekulovalo, že by měl nastoupit na nově vznikající pozici státního tajemníka na ministerstvu. Zda se jím po vstupu nového služebního zákona v účinnost stane, nechtěl Frous komentovat.

"Mohu pouze potvrdit, že 25. srpna bude jmenován náměstkem pro aktuální politické otázky," řekl ČTK Frous. "Takového náměstka už jsme měli v minulosti několikrát. Tímhle personálním nástupem se tak k tomuhle modelu vracíme," dodal Frous.

Do Berlína by mohl zamířit exministr Podivínský 

Podle neoficiálních informací by se Jindrákovým nástupcem v Berlíně měl stát bývalý ministr životního prostředí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka Tomáš Podivínský z KDU-ČSL. Podle Frouse ale nástup nového ambasadora ještě nějakou dobu potrvá. Odmítl přitom potvrdit, že jím bude skutečně Podivínský, který byl v minulosti generálním konzulem v Drážďanech.

Tomáš Jan Podivínský.

Foto: Milan Malíček, Právo

Podle informací ČTK velvyslanectví v Německu dočasně povede dosavadní Jindrákova zástupkyně Eva Dvořáková.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) má v současnosti tři náměstky. K prvnímu náměstkovi Petru Drulákovi a Martinu Tlapovi, který má na starosti mimoevropské země a ekonomickou diplomacii, od srpna přibyl Lukáš Kaucký, který řídí právní a konzulární záležitosti. V souvislosti s nástupem tohoto dvaatřicetiletého sociálního demokrata se v tisku spekulovalo, že jej na ministerstvo prosadil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), aby pomohl na úřadu "udělat pořádek". Sobotka to ale popřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků