Hlavní obsah
Očekávané teploty ve středu 1. srpna Foto: Windy

Vedru v Evropě nelze uniknout, sužuje celý kontinent. A změna není v dohledu

Vysokým teplotám momentálně na starém kontinentu nelze uniknout. Velmi teplo je momentálně prakticky všude – a zlepšení zatím není v dohledu. V pondělí to uvedl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák s tím, že horka mohou přetrvávat i celý srpen.

Očekávané teploty ve středu 1. srpna Foto: Windy
Vedru v Evropě nelze uniknout, sužuje celý kontinent. A změna není v dohledu

Současná vedra souvisí s roční dobou, ale také s tlakovou konfigurací. „Nad severovýchodem Evropy je poměrně mohutná tlaková výše, kdežto nad Atlantikem je tlaková níže. Mezi těmito dvěma tlakovými útvary k nám proudí teplý vzduch od jihu. Vypadá to, že situace je dost stabilní, takže vydrží pravděpodobně ještě mnoho dní, více než týden, možná že bude v průběhu celého srpna převažovat,” řekl Dvořák.

Do Česka proudí horký vzduch z jižní a jihozápadní Evropy, kde je velmi teplo. Nejtepleji je ve Španělsku, kde se teploty pohybují mezi 30 a 35 stupni Celsia, od středy se na jihozápadě Španělska a v Portugalsku očekávají i teploty přesahující 40 stupňů. Vlna veder by tam měla vydržet minimálně do poloviny příštího týdne, uvedli čeští meteorologové na webu s tím, že teploty jsou 4 až 6 stupňů nad dlouhodobými průměry. Ve Francii je podle Dvořáka také kolem 30 stupňů, velmi teplo je i na severu Itálie, v Maďarsku a na Slovensko.

Na jihu Slovenska budou přetrvávat vysoké teploty až do středy. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v této souvislosti výstrahu druhého stupně. Rtuť teploměru by mohla na Slovensku stoupat až ke 35 stupňům.

Tropy na severu Skandinávie

Nezvykle teplo je i ve Finsku, kde se teploty pohybují kolem třicítky. Do Skandinávie proniká už několik týdnů velmi teplý vzduch, který přinesl i mnoho teplotních rekordů. Před deseti dny bylo v severní Skandinávii 34 stupňů Celsia.

Kdo by se chtěl ochladit, měl by podle Dvořáka vyrazit do Karpat, Alp, Pyrenejí nebo na Balkán. Teploty kolem 20 stupňů panují také v Británii, ve Skotsku je dokonce kolem 15 stupňů. Oblast chladnějšího vzduchu je také na jihu Norska.

Očekávané teploty ve středu 1. srpna

Foto: Český hydrometeorologický ústav

V Česku by mělo být podle předpovědi počasí na příští dny nejtepleji ve středu, kdy rtuť teploměru může vystoupit až k 37 stupňům Celsia. Pak se nepatrně ochladí, ale nejvyšší teploty budou nadále překračovat tropickou třicítku.

„Po celý týden budou teploty víceméně vyrovnané. Nejteplejší den v týdnu lze těžko určit, protože ty dny budou téměř vyrovnané,” uvedl Dvořák. Předpovědi počasí podle něj ještě v sobotu naznačovaly, že ve čtvrtek by se mělo postupně ochladit o 6 až 8 stupňů, ale novější modely to už neukazují. Studená fronta se totiž nad střední Evropou nejspíš rozpadne a nepřinese výraznější ochlazení.

Rekord zřejmě překonán nebude

Absolutně nejvyšší teplota na území Česka byla naměřena 20. srpna 2012 v Dobřichovicích, a to 40,4 stupně Celsia. Vlna veder byla tehdy značná, teploty na většině území dosahovaly 38 stupňů.

„To asi letos nepadne, to už je hodně vysoká teplota,” konstatoval Dvořák. Zatím nejteplejší den letošního roku byla poslední sobota, kdy podle údajů meteorologů bylo v Řeži 35,1 stupně Celsia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků