Hlavní obsah
Písečný vír (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Ve středních Čechách natočili prachový vír, připomíná malé tornádo

Prachový vír, laicky označovaný jako rarášek či čertík, se v pondělí podařilo natočit ve středních Čechách. Jev připomínající malé tornádo trvá jen krátce.

Písečný vír (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Ve středních Čechách natočili prachový vír, připomíná malé tornádo

Prachový vír není obvykle nijak nebezpečný.

„Vzniká za jasného dne, kdy je silně prohřátý zemský povrch, od kterého se ohřívá vzduch při zemi, který stoupá, a v důsledku větru nebo terénu začne rotovat. Potřeba je i podmínka, kdy teplota vzduchu s výškou klesá,” popsala vznik jevu meteoroložka Dagmar Honsová.

Výška prachového víru je nejčastěji několik metrů. Výjimečně může přesahovat i 100metrovou hranici. S rarášky je možné se setkat prakticky kdekoliv. Trvají obvykle krátce, nejvýše několik minut.

V Praze málem přišli hotely a restauerace o nejlepší zeleninu a ovoce , kterou má a rozváží Šandera s.r.o. -tohle nás dnes těsně minulo😊🙈🙈😨 Video natočil odvážný řidič firmy Šandera Petr Š.💪

Zveřejnil(a) Marek Ždánský dne Pondělí 16. května 2022

Vedle víření prachu a převracení menších předmětů prachový vír vesměs nezpůsobuje výraznější škody. Často se objevuje například nad sklizenými poli.

Pouze výjimečně může prachový vír dosáhnout intenzity, při níž láme větve, stromy, případně je i schopen pobořit chatrná stavení, jako jsou kůlny či stodoly.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků