Hlavní obsah
Ivo Ištvan Foto: Milan Malíček, Právo

Vazba je standardní postup, odpověděl Ištvan na Nečasovu kritiku

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan odmítl emotivní kritiku expremiéra Petra Nečase, že vazební stíhání obviněných v kauze Nagyová žalobci uměle prodlužují. Nečas po svém pátečním výslechu prohlásil, že Ištvana bude činit osobně zodpovědného, pokud vazba někomu z obviněných zhorší jejich zdravotní stav. Podle vrchního státního zástupce ale na průběh vyšetřování dohlíží soud.

Ivo Ištvan Foto: Milan Malíček, Právo
Vazba je standardní postup, odpověděl Ištvan na Nečasovu kritiku

„Vazbu na návrh státního zastupitelství nařídil soud, a to je standardní postup,“ řekl Ivo Ištvan v rozhovoru pro Českou televizi. Petr Nečas (ODS) právě délku vazby, která trvá téměř měsíc, po svém výslechu ostře zkritizoval.

Ivo Ištvan také odpověděl na Nečasovy výhrady o špatném zdravotním stavu některých obviněných ve vazbě. Pokud má někdo zdravotní problémy, existují podle Ištvana „možnosti, jak to řešit.“

Petr Nečas exkluzivně pro Novinky.cz o svém výslechu a kauze Nagyová

Video: Novinky

Vazbu na některé obviněné v kauze Nagyová Ištvan znovu hájil s tím, že by podle něj mohlo dojít k maření vyšetřování, případně ovlivňování svědků. To je prý i důvod, proč s vazbou souhlasil soud.

Podle Ištvana bylo dosud vyslechnuto zhruba 28 lidí a vyšetřovatelé budou dále pokračovat. Vrchní státní zástupce odmítl i kritiku, že si mohli expremiéra pozvat dřív. „Byl vyslechnut teď, nemohl být vyslechnut dřív,“ uvedl, aniž by chtěl rozvést proč. Bývalý předseda vlády podle něj „prohlásil, že má zásadní informace, které potřebuje sdělit, a my jsme mu dali prostor, aby to státnímu zástupci sdělil“.

Celým smyslem výslechu bylo podle Ištvana to, aby Petr Nečas mohl říci, co chtěl. Pokud ho poslanci nevydají k trestnímu stíhání, nebude to mít na vývoj kauzy vliv, uvedl Ištvan. Petr Nečas by podle jeho slov dál zůstal v pozici svědka.

V kauze, která vedla k odstoupení Nečasovy vlády, bylo zatím obviněno sedm lidí. Ve vazbě zůstává bývalá šéfka premiérovy kanceláře Jana Nagyová i trojice exposlanců ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, kterým měly být podle vyšetřovatelů nabídnuty posty ve státních nebo polostátních firmách za to, že neshodí vládu při klíčovém hlasování ve Sněmovně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků