Hlavní obsah
 

Vánoční dárek pro pražskou zoo: Kijivu porodila své čtvrté mládě

Gorila Kijivu z pražské zoo v sobotu porodila mládě, je její čtvrté. Kijivu i novorozená gorilka jsou podle ředitele zoo Miroslava Bobka v pořádku. "Porod proběhl velmi rychle, mládě bylo na světě v 16:04. Vše se zdá být v pořádku," uvedl na webu zoo Bobek.

 
Vánoční dárek pro pražskou zoo: Kijivu porodila své čtvrté mládě

Otcem mláděte je samec Richard. Začátkem roku má porodit také nejstarší samice zahrady Kamba.

Gorily se v Česku chovají od 60. let, v zajetí se množí obtížně. První mládě, samička Moja, se v Praze narodila v roce 2004. Brzy se stala miláčkem návštěvníků, loni v listopadu pak odcestovala do Španělska za vhodným partnerem a nyní už sama čeká mládě.

Druhé mládě samice Kijivu, sameček Tatu, se narodil v roce 2007 a o tři roky později přibyl k sourozencům ještě samec Kiburi. Tatu se letos v létě nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně. [celá zpráva]

Kromě devatenáctileté Kijivu porodila loni v listopadu v pražské zoologické zahradě také další samice, Bikira. Samečka Tana však matka nepřijala a mládě bylo vzápětí převezeno do Stuttgartu do jakési gorilí "školky".

Zoo v těchto dnech s napětím očekává také porod čtyřicetileté Kamby. Pochází z kamerunských deštných lesů, první příležitost mít vlastní mládě dostala až po příchodu do pražské zoo v roce 2005. Skutečně zde zabřezla, ale mládě při porodu v dubnu 2007 zahynulo. Samice navíc málem přišla o život.

Na její další porod se proto zoo připravila s maximální pečlivostí. V zázemí pavilonu je připraven improvizovaný porodní sál, v pohotovosti je tým veterinářů a lékařů. Samici už také ošetřovatelé navykají na vyšetření ultrazvukem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků