Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo

V Ústavním soudu se hromadí únava, nástupce Musila chybí už pět měsíců

Členové Ústavního soudu (ÚS) stále zřetelněji pociťují, že sbor soudců není po rezignaci Jana Musila již pět měsíců kompletní. Podle generálního sekretáře soudu Vlastimila Göttingera se hromadí únava a situace se bude dále zhoršovat. Řešení situace má v rukou prezident a senátoři, kteří návrhy hlavy státu schvalují.

Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo
V Ústavním soudu se hromadí únava, nástupce Musila chybí už pět měsíců

Blíží se doba dovolených, nové stížnosti však budou přicházet stále. „Absence nového soudce je každý měsíc bolestnější a každý měsíc citelnější. Ti, kteří o jmenování nového soudce dosud nerozhodli, by to měli vědět nejlépe,“ uvedl Göttinger.

Musil rezignoval na konci ledna v 77 letech ze zdravotních důvodů a kvůli únavě. Prezident Miloš Zeman na jeho místo navrhl Aleše Gerlocha, jehož kandidaturu ale nepodpořili senátoři. Dostal 19 ze 64 odevzdaných hlasů. Zeman v březnu uvedl, že Senát odmítnutím Gerlochovy nominace uškodil ÚS a že „nebude trucovat“ a navrhne dalšího kandidáta. Zatím tak neučinil.

Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz, kdy prezident nového ústavního soudce navrhne, odpověděl, že takové kroky Pražský hrad „zásadně oznamuje až v okamžiku, kdy nastanou“.

Přetížení soudci

Rozvrh práce běžně upravuje situaci, kdy soudce není přítomen, ať již pro nemoc, z osobních důvodů, nebo proto, že se vzdal funkce. Nepřítomného soudce tak automaticky zastupuje předseda jiného senátu ÚS.

„Takové řešení je ale schůdné maximálně v řádu několika týdnů, dlouhodobě už představuje extrémní zátěž pro zastupujícího soudce, který de facto soudí paralelně ve dvou senátech,“ popsal Göttinger. Předseda ÚS Pavel Rychetský proto změnil rozvrh práce tak, aby v tomto konkrétním případě nepřítomného soudce zastupovali i funkcionáři ÚS, a to postupně předseda a oba místopředsedové Jaroslav Fenyk a Milada Tomková.

Diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce. Na smímku předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Foto: Petr Horník, Právo

„Zdálo se, že na dobu několika měsíců by to mohlo problém personální nedostatečnosti vyřešit. Nový soudce ale dosud jmenován nebyl, a tak bude nutné přemýšlet nad tím, jak postupovat dál, aby zatížení všech soudců bylo rovnoměrné,“ doplnil Göttinger.

Pokud by patnáctý soudce chyběl celý rok, znamená to pro každého ze zbývajících 14 soudců přibližně o 20 spisů více. „Za situace, kdy měsíčně dostane k rozhodnutí 26 nových věcí, se však další zvyšování výkonnosti limitně blíží hranici lidských možností,“ míní Göttinger.

Problémy s doplňováním měl i Klaus

Problémy s doplňováním ÚS se v minulosti už objevily. Když tehdejší prezident Václav Klaus s obtížemi vybíral druhou generaci soudců, klesl v roce 2004 počet členů na 11. Nemohli tak řešit návrhy na zrušení zákonů.

V roce 2013 bylo soudců krátkodobě pouze 12, i tehdy se tak ÚS ocitl na „hranici paralýzy“. Po nástupu Zemana na Hrad se podařilo soud rychle doplnit, třetí generaci soudu pak Zeman postupně jmenoval od května 2013 do konce roku 2015.

Neuspěl s nominacemi Jiřího Nykodýma, Miloslava Výborného a Jana Sváčka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků