Hlavní obsah
Labe v Ústí nad Labem. Foto: Aleš Pelikán, Právo

V řekách je místy jen desetina vody, některým tokům hrozí vyschnutí

Aktuální průtoky v řekách jsou na některých místech pod 10 procenty dlouhodobého průměru. Uvedl to ministr zemědělství Miroslav Toman po pondělním jednání s generálními řediteli státních podniků Povodí a Lesů ČR o extrémním suchu. Zásobování obyvatel pitnou vodou ohroženo není díky zásobám v přehradních nádržích, které jsou naplněny zhruba z 90 procent.

Labe v Ústí nad Labem. Foto: Aleš Pelikán, Právo
V řekách je místy jen desetina vody, některým tokům hrozí vyschnutí

„Hrozí, že již brzy mohou vysychat menší toky,“ uvedl Toman.

V zemědělství bude záležet na počasí v nejbližších dnech, které jsou pro to, aby plodiny vzešly a rostly, rozhodující. Už teď se ale předpokládá propad 20 až 40 procent ve srovnání s pětiletým průměrem. To může negativně ovlivnit zejména chov masného skotu a ovcí a koz.

„Souhlasím, že stav půdy a krajiny je pro zadržení vody nezbytný, ale takové vody se nenapijeme. Proto musíme mít i velké nádrže, které zajistí zásobování pitnou vodou při několikaměsíčním suchu,“ zdůraznil Toman.

Jedním z důležitých opatření ke zlepšení stavu krajiny je omezení maximální výměry jedné plodiny na třicet hektarů.

Od letoška platí toto omezení na půdě ohrožené erozí, tedy zhruba na 600 tisících hektarů. Od příštího roku bude platit na veškeré půdě v celé republice. Podle Tomana bylo od roku 2018 do letošního března v rámci pozemkových úprav vybudováno 135 hektarů vodohospodářských opatření, 46 malých vodních nádrží, 58 hektarů protierozních opatření, 137 hektarů ekologických opatření a 412 kilometrů polních cest.

„Loni jsme také podpořili obnovu či stavbu 387 rybníků s náklady 1,25 miliardy korun,“ dodal Toman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků