Hlavní obsah

V Ralsku bourají kulturní dům sovětské armády. 25 let po jejím odchodu

Více než čtvrtstoletí po odchodu posledního okupačního vojáka konečně úplně zmizí rozlehlá postsovětská ruina v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj nechává v těchto dnech zbourat objekt někdejšího kulturního domu sovětské armády v Ralsku-Ploužnici.

V Ralsku bourají kulturní dům sovětské armády. 25 let po jejím odchodu

Dům, ve kterém měl být také obrovský kinosál, se nikdy nedostavěl a nikdy se v něm nepromítalo. Než ho Sověti stačili dostavět, museli z Česka odejít. Na místě ruiny plánuje Liberecký kraj vysázet borovice.

„Je to největší objekt v bývalém vojenském prostoru. Hrozí tu zřícení celého domu, a tak je jediná cesta jeho zbourání,“ řekl Josef Jadrný, končící náměstek hejtmana.

Podobných objektů ve stejně špatném stavu je v Ralsku více. „Z těch větších třeba bývalý generální štáb nebo nádražní budova. Jejich využití je vzhledem k jejich stavu nereálné. I ty budeme muset zbourat,“ dodal Jadrný.

V Ralsku zbývá ještě 170 podobných ruin po Sovětské armádě.

Foto: Michael Polák, Právo

Před lety, když stát převedl pozemky bývalého vojenského újezdu na kraj a obec, bylo v Ralsku 179 ruin. „A zhruba sto sedmdesát jich tu stále je. Přibližně čtyřicet z nich je ve fázi hromady suti a zbylé jsou v různém stavu rozpadu,“ řekl Jan Růžička, ředitel Krajské správy silnic.

Demolici hradí Liberecký kraj z peněz, které mu zůstaly po likvidaci nelegální skládky německého odpadu v Bulovce na Frýdlantsku. Na ni kraj oproti předpokladům získal státní dotaci a navíc se podařilo vysoutěžit nižší cenu.

V Ralsku zbývá ještě 170 podobných ruin po Sovětské armádě.

Foto: Michael Polák, Právo

Na likvidaci dalších ruin by měl přispět také stát, loni to v Ralsku slíbili ministři obrany a životního prostředí Martin Stropnický (ANO) a Richard Brabec (ANO). „Pokud se podaří odstranit rozpadlé budovy a další strašáky po sovětské armádě, jsou tu ideální podmínky pro rozvoj takzvané měkké turistiky, která zahrnuje například naučné pěší trasy či cyklostezky,“ prohlásil Brabec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků