Hlavní obsah
 

V Praze protestovaly tisíce lidí. Milion chvilek varoval před rozvratem institucí

Pochod a demonstraci svolal na nedělní odpoledne do Prahy spolek Milion chvilek pro demokracii. Organizátoři chtěli na akci vyjádřit nesouhlas s „agrofertizací státu“ a „cíleným rozvratem institucí“. Počet lidí, kteří po 17. hodině dorazili z Hradčanského náměstí v Praze na Staroměstské náměstí, odhadli organizátoři na tisíce.

 
V Praze protestovaly tisíce lidí. Milion chvilek varoval před rozvratem institucí

Spolek svolal akci po nedávném zvolení někdejšího zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka ombudsmanem. Považuje to za křiklavý příklad toho, jak se státní správa a významné instituce krok za krokem systematicky a záměrně politicky rozkládají a privatizují.

Podle spolku Křeček popírá smysl instituce ombudsmana, protestovat ale nechce proti němu. Organizátoři zmínili třeba obavy v souvislosti s chystanou volbou do mediální rady České televize.

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Zatímco státní média slouží politikům a soukromá média slouží majiteli a zisku, tak veřejnoprávní média patří veřejnosti a slouží veřejnému zájmu. Někteří z kandidátů do kontrolní Rady ČT jsou přitom spojeni s konkrétními politiky. A prognóza není dobrá,“ uvádějí.

Organizátoři demonstrace hodlali poukázat na to, že „účelová koalice ANO, SPD, KSČM a Hradu za asistence části ČSSD postupně a systematicky rozkládá důležité demokratické instituce, které mají kontrolovat pravidla a sloužit všem občanům, nikoli vybraným politikům“.

Spolek se současně obává, že pokud to tak půjde dál, stane se to, co v Maďarsku či Polsku, a justice, média, státní správa a veřejné zakázky budou podřízeny politikům.

„V takové situaci už nelze hovořit o zcela svobodných volbách, protože vládní politici mají naprosto odlišné možnosti než opoziční,“ uvedl předseda spolku Mikuláš Minář.

Milion chvilek svolal už dvě desítky demonstrací. Dvě z nich byly loni na Letné, na obou se sešlo přes 200 000 lidí. V červnu přišlo 280 000 lidí a v listopadu 250 000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků