Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V Podolí budou operovat ještě nenarozené děti v těle matky

Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí začne jako první klinika ve střední a východní Evropě operovat ještě nenarozené děti. Ještě v těle matky budou operovány děti s poruchami vývoje či vrozenými vadami. Nejčastějšími zákroky by mohly být podle vedoucího Centra fetální medicíny Zbyňka Straňáka operace vývoje plic, či operace vad u dvojčat. Centrum bude pro pacienty z celé republiky.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V Podolí budou operovat ještě nenarozené děti v těle matky

Lékaři z podolské porodnice se školili ve špičkovém centru na univerzitě v belgické Lovani, kde se také podíleli na operaci prvního českého pacienta. V pražském centru začnou sami operovat od ledna 2013.

"Fetální medicína má pozitivní vliv nejen na plod, ale také na psychiku matky, protože se její plod snažíme skutečně léčit místo doposud používané metody umělého ukončení těhotenství," shrnul přínos centra ředitel ÚPMD Jaroslav Feyereisl.

Fetální medicína pokrývá období od třetího měsíce až po porod. Operace brániční kýly se dělají mezi 24. a 26. týdnem, operace u dvojčat mezi 24. a 28. týdnem nitroděložního života.

Dítěti pomoci, matce neuškodit

Lékaři se musejí vypořádat s tím, že ve stejné chvíli operují dva i více pacientů - matku a jeden či dva plody v děloze. "Jednomu bychom měli pomoct a druhému minimálně neuškodit," shrnul problém Straňák.

Když se plod operoval stejně, jako by se operovalo dítě po narození, matky podle Straňáka "dopadaly špatně". Nově se postupuje tak, že se sníží závažnost postižení plíce u plodu a až po narození se vada odoperuje.

Závažnost se sníží tak, že se nejprve balonkem uzavře průdušnice, po dvou až třech týdnech se balonek vyjme, aby dítě hned po narození mohlo dýchat. Teprve pak se provede výsledná "oprava". Pokud je v dutině hrudní tekutina, která utlačuje plíce a srdce, dávají se do hrudi spojky, které ji odvedou.

U jednovaječných dvojčat bývá problém v tom, že mají přes placentu spojené cévy, takže jeden plod "pumpuje" krev do druhého. Jedno dítě je proto malé a druhé abnormálně velké a oteklé. Operačně se spojky zničí.

Pouze několik center v celé Evropě

Některé z těchto výkonů provádějí i další česká pracoviště, péče ale není tak komplexní a vybavení tak špičkové, řekl k otevření centra prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

"My jsme to pojali jinak z hlediska odborné i organizační," podotkl Straňák. Lékaři z Podolí se podle něho proškolili u těch nejlepších v lovaňském centru, kde se naučili speciální operační postupy. O narozené dítě pak už pečují sami v pražském centru. To by časem mohlo rozšířit působnost i na další země - domluva už je se Slovenskem. Podobných center je v Evropě jen několik - vedle belgického jsou ve Francii, Španělsku a Británii.

Peníze půjdou z evropských fondů

Vybudování centra stálo 66,8 miliónu korun, většina by se měla zaplatit z evropských fondů, 16 procent uhradí ÚPMD.

Centrum přístroje pro přesnou diagnostiku plodu, jako stacionární a mobilní ultrazvuky, má speciální endoskopické soupravy pro operace plodu a novorozeneckou jednotku intenzivní péče pro návaznou chirurgickou a resuscitačně-operační léčbu kriticky nemocných novorozenců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků