Hlavní obsah
Měchožil bublinatý (Echinococcus multilocularis), též nazývaný měchožil větvený či tasemnice liščí Foto: Profimedia.cz

V Opavě léčí čtyři pacienty se vzácnou, velmi nebezpečnou liščí tasemnicí

V opavské nemocnici momentálně léčí čtveřici pacientů, kteří se nakazili nebezpečnou liščí tasemnicí. Vzácný parazit se do lidského těla může dostat například při konzumaci lesního ovoce. Prevencí je pak jeho tepelná úprava.

Měchožil bublinatý (Echinococcus multilocularis), též nazývaný měchožil větvený či tasemnice liščí Foto: Profimedia.cz
V Opavě léčí čtyři pacienty se vzácnou, velmi nebezpečnou liščí tasemnicí

Nebezpečného parazita měla také pětatřicetiletá Vendula Černá z Opavy. Matka dvou malých dětí kvůli onemocnění musela podstoupit transplantaci jater a zřejmě doživotně bude muset brát protiparazitární léky.

Žena si až do loňských Vánoc myslela, že je zdravý člověk. Během svátků si ale v břiše nahmatala větší bouli. Zamířila proto k obvodní lékařce a následovala série vyšetření. Lékaři se původně domnívali, že by mohlo jít o nádor v játrech. Tasemnice se tak totiž chová.

Nebezpečná jako nádor

„Přestože jde o infekční nemoc, chová se jako nádor, je nebezpečná jako nádor a od nádoru se zpočátku kromě serologie nedá odlišit. V drtivé většině je lokalizovaná v játrech, ale mohou být postiženy plíce, mozek a řada dalších orgánů,” řekl primář infekčního oddělení Petr Kümpel.

Podle něj se na onemocnění většinou přijde až v pozdním stadiu, protože parazit v těle může růst pět až 15 let, než vůbec pacient začne pociťovat nějaké problémy. „Nemocná liška kvanta vajíček tasemnice vyloučí ve stolici, která zaschne. Vítr následně vajíčka roznese po okolí a tam čekají na nové hostitele,” uvedl k možnému způsobu přenosu Kümpel. Do těla člověka se pak parazit dostane například po pozření neomytého a tepelně nezpracovaného ovoce.

V lidském těle se nepatrné vajíčko liščí tasemnice, která v dospělosti měří pouze mezi jedním až čtyřmi milimetry, dostane krví do jater. V nich začne vytvářet malou dutinku, jež se postupně zvětšuje. Nemoc vypadá při ultrazvukovém vyšetření v počátku pouze jako malé cysty, které v játrech mohou být od narození.

Lesní ovoce již nesbírá

Při léčbě je nutné chirurgicky odstranit všechny parazitární hmoty, v některých případech je ale poškození orgánu tak velké, že pacient musí na transplantaci. Pak trvale užívá léky. Za deset let přijde léčba na zhruba 700 000 korun. Hradí ji pojišťovna, ale léky se do Česka dovážejí ze zahraničí.

„Preparát bohužel u nás zatím registrovaný není, tak jako většina antiparazitárních léků, a tento preparát musíme dovážet na mimořádný dovoz. Dostupný v České republice je, ale znamená to také větší obstrukce, než se k němu dostaneme,” uvedl Kümpel. V celé republice je zhruba 30 pacientů s tímto onemocněním.

Černá transplantaci podstoupila letos v květnu, tedy asi před deseti týdny. Už se jí na poloviční úvazek podařilo vrátit do práce a nyní se cítí dobře. Přiznala, že lesní ovoce už ale ona ani její blízcí v lese nesbírají.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků