Hlavní obsah
Pohled na centrum Ostravy, když se topí ve smogu. Foto: Denisa Telaříková, Právo

V Moravskoslezském kraji vyhlásili smogovou situaci

Meteorologové vyhlásili ve středu ráno smogovou situaci v části Moravskoslezského kraje. Platí pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. Rozptylové podmínky se v kraji zhoršily už koncem minulého týdne.

Pohled na centrum Ostravy, když se topí ve smogu. Foto: Denisa Telaříková, Právo
V Moravskoslezském kraji vyhlásili smogovou situaci

Emisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl ve středu ráno překročen na všech stanicích pro sledování kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji, a to většinou několikanásobně.

V 05:00 hodin dosahovala hodinová koncentrace prachu nejvyšších hodnot na Karvinsku. Přímo v Karviné činila dokonce 226 mikrogramů na metr krychlový, v Českém Těšíně 179 a ve Věřňovicích 173 mikrogramů. Čtyřiadvacetihodinová koncentrace byla nejvyšší ve Věřňovicích, kde dosáhla 180 mikrogramů.

Řidiči ať si jízdu rozmyslí

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) doporučil vzhledem k vyhlášení smogové situace, aby se senioři, malé děti a lidé s chronickými dýchacími potížemi nebo nemocemi srdce při pohybu venku raději vyvarovali zvýšené tělesné zátěže. U dospělých bez zdravotních potíží ale podle meteorologů nejsou nutná žádná omezení.

ČHMÚ také požádal všechny řidiče, kteří nutně nemusí vyjíždět, aby auta nechali doma, protože výfukové plyny značně přispívají ke zvyšování koncentrace prachu a oxidu dusičitého v ovzduší.

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují vždy, když dva dny po sobě čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu překračují hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků