Hlavní obsah
Nová zonace KRANP Foto: KRNAP

V Krkonoších od prázdnin s novými zónami. Ne každému se líbí

Datem 1. července začne platit nová zonace Krkonošského národního parku (KRNAP). Mezník v historii nejvyšších českých hor stvrdil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který minulý týden novou zonaci podepsal. KRNAP čekal na vydání vyhlášky jako poslední z národních parků.

Nová zonace KRANP Foto: KRNAP
V Krkonoších od prázdnin s novými zónami. Ne každému se líbí

„Běžného návštěvníka to nijak neovlivní. Zonace určují, jak mají správy našich čtyř národních parků o ně pečovat. Příroda dostane čas ukázat svou sílu bez lidských zásahů,“ ubezpečuje Brabec.

Zonace postavila zájmy horských podnikatelů, obcí a ochranářů proti sobě.
Ministrem stvrzená pravidla péče o Krkonoše, jenž kladou pro příštích 15 let hlavní důraz na ochranu přírody, podle jejich odpůrců omezují komerční aktivity.  Ochranáři údajně mohou z Krkonoš postupně udělat skanzen.

Obří důl

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

„Nadále se snažíme připomínkovat, co ještě lze, abychom v horách zachovali optimální prostředí pro místní obyvatele. Lidi žijí a pracují v Krkonoších od nepaměti. Chceme, aby tady zůstali a nemuseli za prací jinam,“ konstatoval místostarosta Trutnova a předseda Svazu obcí východní Krkonoše Tomáš Eichler (Piráti).

Ochranáři schválená čtyřstupňová zonace nahrazuje dosavadní rozdělení Krkonoš na tři ochranná pásma, v nichž bylo jasně definováno, co lze v jednotlivých lokalitách provozovat. Pravidla hospodaření v chráněných územích nyní stanoví tzv. managementová zonace přímo odvislá od tvrdé dikce zákona o ochraně přírody a krajiny.

Cílem nejpřísněji chráněné přírodní zóny na 20 procentech KRNAP je ponechat tamní ekosystémy samovolnému vývoji. Sporé zásahy člověka umožňuje 22procentní přírodě blízká zóna, jenž by měla s přírodní částečně splynout. Celých 57 procent rozlohy parku zahrnuje zóna soustředěné péče, kde ochranáři počítají s návratem původních lesních porostů místo monokultury smrků a obnovou květnatých luk prostředním tradičního budního hospodářství - seče a pastvy dobytka. Komerční podnikatelskou činnost ve větší míře umožňuje půlprocentní zóna kulturní krajiny.

Nová zonace se nedotkne současných sjezdovek v zóně soustředěné péče. Zelenou však patrně nedostanou plány mnohých vlekařů rozšířit skiareály. Na papíře zřejmě zůstane vize SkiResortu Černá hora-Pec spojit střediska propojovacími lanovkami, jimž stojí v cestě hnízdiště tetřívků v jednom ze tří od 1. července platných klidových území.

„Klidových území, která budou postupně schvalována, je navrženo osm. Mohou zanikat či vznikat bez ohledu na zóny kdekoliv v parku,“ upřesnil ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Emoce vlekařů, kteří chtějí podle ochranářů neúměrně spoutat Krkonoše sjezdovkami a lanovkami, vzbudilo především 300hektarové klidové území mezi Černou a Světlou horou nad Janskými Lázněmi.

„Snaha nabídnout srovnatelné podmínky s Alpami, to je nesmysl,“ reagoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků