Hlavní obsah
Zapálené auto městských strážníků v Litvínově Foto: Petr Hloušek, Právo

V Česku hrozí občanské nepokoje, varuje člen vládní rady Koky

Člen vládní rady pro záležitosti romské komunity Cyril Koky ve středu varoval, že v Česku hrozí největší možné občanské nepokoje. Podnítit by je mohly pondělní události v Litvínově, kde policie zabránila pravicovým radikálům pochodovat čtvrtí obydlenou z velké části Romy. Dělnická strana zároveň oznámila, že chystá v Litvínově další protestní akci.

Zapálené auto městských strážníků v Litvínově Foto: Petr Hloušek, Právo
V Česku hrozí občanské nepokoje, varuje člen vládní rady Koky

Pro server Romea.cz Koky uvedl, že politici včetně premiéra Mirka Topolánka (ODS) situaci podceňují, neboť jednání extremistů neodsoudili.

"Jsem absolutně znechucen posledními událostmi v Litvínově a zejména nereakcí politické elity včetně samotného předsedy vlády ČR," uvedl Koky ve svém prohlášení.

Koky dále napsal, že "premiér by se měl přestat zabývat vnitrostranickými spory a tuto situaci vůbec nepodceňovat. Měl by vzít na vědomí, že ČR má našlápnuto na největší občanské nepokoje, které nás kdy mohly potkat".

Ministryni pro lidská práva a menšiny Džamilu Stehlíkovou (SZ) Koky vyzval, aby zvážila své další setrvání ve funkci. Podle Kokyho Stehlíková "svůj potenciál již vyčerpala".

Stehlíková je nyní v Kanadě, kam v poslední době míří stále častěji právě čeští Romové a žádají zde o azyl. Stehlíková odjela přesvědčit kanadské úřady, že Romům v Česku nehrozí žádné nebezpečí; chtěla se také pokusit některé romské rodiny přesvědčit k návratu.

Dělnická strana oznámila další protestní akci v Litvínově

Členové a příznivci krajně pravicové Dělnické strany připravují další protestní akci v Litvínově. Ve středu o tom informoval místopředseda DS Petr Kotáb s tím, že akce se uskuteční v nejbližší době. Naváže tak na pondělní shromáždění svolané DS na litvínovské náměstí Míru a následný pochod extremistů do místního sídliště Janov obývaného převážně Romy.

"Vzhledem k tomu, že litvínovská radnice jednoznačně na vyřešení situace v janovském sídlišti nestačí a policie o její řešení nemá zájem, uskuteční se v nejbližší době v ulicích Litvínova další protestní akce... My náš boj za slušný život janovských starousedlíků nevzdáme," uvedl Kotáb.

Litvínovské pondělní události byly zřejmě nejtvrdším střetem policie s radikály za několik posledních let. Do sídliště Janov obývaného převážně Romy se pokusilo proniknout asi 500 extremistů. Vstupu jim bránila asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů s vrtulníkem, vodními děly a transportéry.

Lékaři po střetu ošetřili 16 zraněných, deset policistů a šest civilistů. Jednomu z extremistů utrhla prsty na ruce výbušnina, utrpěl i vážné popáleniny. Policisté stíhají pro výtržnosti 12 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků