Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Gleb Garanich, Reuters

V Českém Těšíně varovali před vzteklinou, objevila se v Polsku

Na území polského Těšína, který se nachází u hranic s Českou republikou, zaznamenali veterináři výskyt vztekliny. Radnice přeshraničního Českého Těšína kvůli tomu varovala obyvatele a zejména majitele psů, aby při vycházkách přes hranici nevystavovali svá zvířata riziku nákazy.

Ilustrační foto Foto: Gleb Garanich, Reuters
V Českém Těšíně varovali před vzteklinou, objevila se v Polsku

Majitelé psů zároveň musí počítat s možnými kontrolami.

„Podle nařízení Státní veterinární správy Polské republiky může dojít ke kontrole platných očkování a mezinárodního průkazu zvířete v zájmovém chovu, které při překročení hranice musí mít chovatel u sebe, jak to nařizují mezinárodní předpisy. Zvíře, které vstoupí do oblasti karantény, ji nesmí podle nařízení veterinární správy opustit,” varovala mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Vzteklina se potvrdila u netopýra, který byl počátkem měsíce nalezen přímo v centru polského Těšína. Tamní úřady upozornily chovatele zvířat, která jsou náchylná k onemocnění touto chorobou, že byl vydán zákaz přemísťování zvířat do a z ohroženého území.

Výstražné tabule

„Jde prakticky o tříramenné území ve středu města kousek od nábřeží až po železniční kolej a z další strany po evangelický hřbitov. Území je označeno výstražnými tabulemi na dopravních značkách,” uvedla Havlíková.

Psi v tomto území musí být na vodítku a musí mít platné očkování proti vzteklině. Kočky nesmí být puštěny volně. Navíc platí zákaz výstav, lovení zvířat a podobně.

V Česku se po deseti letech objevila vzteklina u netopýra v roce 2015. Veterináři ji tehdy potvrdili u zvířete nalezeného v pražských Riegrových sadech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků