Hlavní obsah
Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová Foto: Jan Handrejch, Právo

V čele Akademie věd by měla zůstat Zažímalová, zvolila ji většina sněmu

Předsedkyní Akademie věd ČR by i v letech 2021 až 2025 měla zůstat Eva Zažímalová. V pondělní volbě pro ni hlasovalo 209 z 224 přítomných členů akademického sněmu. Volbu akademiků ještě projedná vláda, poté kandidátku jmenuje prezident Miloš Zeman. Své druhé funkční období by pak Zažímalová začala 25. března 2021. O výsledku volby informovali zástupci Akademie věd (AV).

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová Foto: Jan Handrejch, Právo
V čele Akademie věd by měla zůstat Zažímalová, zvolila ji většina sněmu

Zažímalová byla jedinou kandidátkou na post šéfky AV. Odbornice na experimentální botaniku měla už podle dřívějších informací ČTK podporu většiny z 54 ústavů akademie.

Vědkyně k hlavním prioritám i pro své další funkční období řadí zlepšení finanční stability instituce. Zažímalová dlouhodobě zdůrazňuje, že na rozvoj vědeckých institucí musí mířit více peněz. Chce také jednat o lepších platech pro pracovníky výzkumných organizací. Za zásadní považuje posílení spolupráce akademie s univerzitní, veřejnou a podnikatelskou sférou.

Pětašedesátiletá Zažímalová v Akademii věd působí od konce 70. let. Svou kariéru spojila s Ústavem experimentální botaniky, který v letech 2007 až 2012 také řídila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků