Hlavní obsah
Andrea Ungerová zřídila zastoupení pro Slovinskou republiku v brněnské Vídeňské ulici Foto: Miroslav Homola, Právo

V Brně úřaduje slovinská konzulka. Moravští podnikatelé to budou mít snazší

Po čtyři roky trvajícím procesu otevřela Slovinská republika své první mimopražské zastoupení, když v Brně ustanovila honorární konzulku. Stala se jí podnikatelka Andrea Ungerová. Podle ní obchodní spolupráce Česka a Slovinska v posledních letech nabývá na rozměru.

Andrea Ungerová zřídila zastoupení pro Slovinskou republiku v brněnské Vídeňské ulici Foto: Miroslav Homola, Právo
V Brně úřaduje slovinská konzulka. Moravští podnikatelé to budou mít snazší

Honorární konzulát, který byl zřízen ve Vídeňské ulici a má působnost pro Jižní Moravu, Olomoucký kraj a kraj Vysočina, zahájil činnost tento týden.

„Česká republika je jedenáctým největším obchodním partnerem Slovinska a v posledních létech se obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi neustále zvyšuje. V roce 2019 to bylo 1,6 miliard EUR v obchodu se zbožím a hodnota obchodu se službami dosáhla 336 milionů EUR,” řekla Právu Ungrová.

Zřízení úřadu považuje za důležité zejména kvůli tomu, že mají Slovinci k Brnu blízko geograficky, což podle ní sami říkají, ale i proto, že v Brně sídlí řada pro vzájemnou spolupráci významných institucí.

„Město je rovněž vysokoškolským centrem, kde působí i slovinský lektorát,“ řekla Právu Andrea Ungerová, která je jedním z předních dlouhodobých členů regionální hospodářské komory.

Sídlo konzulátu si honorární konzulka, což je čestná funkce, zřídila ve společnosti Hošek Motors, kde působí jako výkonná ředitelka.

„Současná doba samozřejmě příliš obchodní či jiné spolupráci nepřeje, ale věřím, že i toto obtížné období pomine. Už nyní zjišťujeme s moravskými podnikateli možný termín kulatého stolu, kde bychom si vytyčili cíle pro rozvoj či zcela nové vzájemné podnikatelské aktivity mezi oběma zeměmi. Na tento post jsem se dlouho připravovala, takže mohu odpovědně říct, že zájemců o tento rozvoj je skutečně dost,“ dodala Ungerová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků