Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Ústavní soud odmítl Rathovu stížnost na Zemanovy výroky. Můžete se bránit jinak, doporučil

Bývalý středočeský hejtman David Rath neuspěl s ústavní stížností, kterou podal v souvislosti s výroky prezidenta Miloše Zemana. Rath požadoval, aby se Zeman zdržel veškerých zásahů do jeho kauzy.

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Ústavní soud odmítl Rathovu stížnost na Zemanovy výroky. Můžete se bránit jinak, doporučil

Rath napadal prezidentovy výroky o možnosti podat kárnou žalobu na soudce, který zrušil rozsudek prvoinstančního soudu. Exhejtmana se dotkla rovněž Zemanova slova o tom, „že když u někoho najdeme v krabici od vína šest nebo sedm miliónů korun, jsou diskuse o jeho vině či nevině poněkud nepatřičné.“

Ústavní soud stížnost odmítl jako nepatřičnou, neboť Rath podle něj nevyčerpal veškeré možnosti bránit se právní cestou.

„Postavení Ústavního soudu lze obrazně přirovnat k 'záchranné brzdě', kterou je možno použít teprve poté, co selžou všechny obvyklé a předvídané prostředky k zabránění vzniku hrozící újmy, tedy k porušení ústavních práv. Řízení o ústavní stížnosti však není a nemůže být pomyslnou 'zkratkou', kterou by bylo možno obcházet řízení již vedená jinými orgány veřejné moci,” připomněl Ústavní soud.

Bývalý středočeský hejtman David Rath

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Ústavní soud o případu rozhodoval v plénu. Disentní stanovisko k verdiktu podal soudce zpravodaj Vladimír Sládeček.

Rath byl původně odsouzen na 8,5 roku. Vrchní soud verdikt zrušil kvůli odposlechům, ale Nejvyšší soud loni jejich užití posvětil. Nový rozsudek bude vynesen koncem června.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků