Hlavní obsah
Karel Březina (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Ústavní soud odmítl Březinovu stížnost kvůli trestu za neoprávněné odměny

Pražský zastupitel Karel Březina neuspěl u Ústavního soudu (ÚS) se stížností na rozsudek, který jej uznal vinným z podvodu v pražském dopravním podniku. Březina měl neoprávněně pobírat odměny v celkové výši 290 tisíc korun. Soud mu za to uložil podmíněný trest. Odůvodnění ÚS zatím nezveřejnil.

Karel Březina (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Ústavní soud odmítl Březinovu stížnost kvůli trestu za neoprávněné odměny

Podle obžaloby zamlčel Březina valné hromadě Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) podstatnou skutečnost, že společnost Porcela Plus, kde působil taktéž v dozorčí radě, skončila v konkurzu. Podle obchodního zákoníku měl Březina za této situace odejít z dozorčí rady DPP.

Už v dovolání k Nejvyššímu soudu Březina kritizoval zvolený výklad zákona a zpochybnil také svou povinnost informovat o konkurzu Porcela Plus valnou hromadu dopravního podniku. Základní informační povinnost měl podle dovolání rejstříkový soud. Podle Nejvyššího soudu ale Březina chyboval.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„V důsledku jeho jednání akciová společnost DPP mylně předpokládala, že i nadále má právní nárok na výplatu odměny za výkon funkce v její dozorčí radě, a pobíráním těchto odměn i po zániku této funkce po dobu téměř dva a půl roku se tak obohatil k její škodě,” stálo v rozhodnutí Nejvyššího soudu z konce roku 2015.

Březina zůstal v politice i poté, co rozsudek nabyl právní moci. Loni v listopadu rezignoval na post předsedy zastupitelů ČSSD v Praze v reakci na výsledek ČSSD ve sněmovních volbách v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků