Hlavní obsah
 

Ústavní soud nepustil z vazby podnikatele Zadeha souzeného za obří daňový podvod

Podnikatele íránského původu Shahrama Abdullaha Zadeha souzeného za údajný obří daňový podvod a odsouzeného za ovlivňování svědků v daňové věci v úterý nepustil Ústavní soud (ÚS) z vazby. Soudci pouze konstatovali, že brněnský krajský soud musí znovu Zadehovu vazbu projednat.

 
Ústavní soud nepustil z vazby podnikatele Zadeha souzeného za obří daňový podvod

Zadeh zaměstnává českou justici už několik let. Senát brněnského krajského soudu už v desítkách hlavních líčení řeší údajný daňový únik se škodou 2,5 miliardy korun, kde vyšetřovatelé a státní zastupitelství věří, že mají dostatek důkazů k tomu, aby Zadeha a další komplice usvědčili jako členy organizované skupiny, která měla prostřednictvím více než šesti desítek firem dovážet do tuzemska pohonné hmoty z Německa a Slovinska.

Další proces vedl s podnikatelem brněnský městský soud, který jej nakonec potrestal 3,5 roku vězení za ovlivňování svědků v kauze daňového úniku. Skupina pachatelů se podle obžaloby na Zadehův popud snažila dosáhnout toho, aby svědci v daňové kauze vypovídali nepravdivě. Dalším cílem bylo podle obžaloby křivé obvinění policistů, případně pracovníků justice. Proti odsuzujícímu rozsudku se Zadeh odvolal a jeho námitky by měl začít od středy začít řešit odvolací senát brněnského krajského soudu, který si už na projednání věci vyhradil rovnou deset dnů. Obvykle se přitom odvolání řeší v řádu desítek minut.

Shahram Abdullah Zadeh u Ústavního soudu v Brně. Na snímku vpravo je Zadehův advokát David Záhumenský.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Po odsuzujícím verdiktu městský soud Zadehovu vazbu ukončil. Rozhodnutí ale změnil krajský soud, podle kterého důvody vazby trvaly, a to vzhledem k možnosti útěku nebo opakování trestné činnosti. Právě proti tomu Zadeh brojil ústavní stížností, v níž upozornil, že je dohromady ve vazbě už více než dva roky a tři měsíce. „Krajský soud rozhodoval bez toho, aby měl stěžovatel možnost vyjádřit se k odůvodnění stížnosti státního zástupce, a tím bylo omezeno jeho právo,“ napsali do stížnosti mimo jiné Zadehovi advokáti.

Rozhodnutí ÚS jsou jako v kasinu
Shahram Abdullah Zadeh

Senát ÚS se soudcem zpravodajem Radovanem Suchánkem upozornil, že Zadeh neměl možnost se vyjádřit ve vazebním zasedání k argumentaci státního zástupce, proto krajský soud musí o vazbě znovu jednat. „ÚS tímto rozhodnutím nikterak nepředjímá výsledek řízení před krajským soudem. Stížnost státního zástupce proti propuštění z vazby má odkladný účinek, což znamená, že stěžovatel na základě tohoto rozhodnutí ÚS nebude propuštěn z vazby,“ konstatoval Suchánek.

„Půjdeme k Evropskému soudu pro lidská práva, rozhodnutí ÚS jsou jako v kasinu,“ zvolal po rozhodnutí ÚS přes hradbu po zuby ozbrojených zakuklenců Zadeh.

Zadeh se už jednou z vazby dostal poté, co složil rekordní kauci ve výši 150 milionů korun, ovšem po několika měsících do vazební věznice putoval znovu právě kvůli ovlivňování svědků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků