Hlavní obsah
Soudci ústavního soudu v čele s předsedou Pavlem Rychetským. Foto: Petr Kozelka, Právo

Ústavní soud je na hranici paralýzy, zoufale mu chybějí soudci

Ústavní soud (ÚS) se v posledních týdnech potýká s nedostatkem soudců. Kvůli tomu a kvůli narůstajícímu počtu stížností se prodlužuje rozhodování ÚS a počet nevyřešených spisů dosáhl historického maxima.

Soudci ústavního soudu v čele s předsedou Pavlem Rychetským. Foto: Petr Kozelka, Právo
Ústavní soud je na hranici paralýzy, zoufale mu chybějí soudci

Zatímco v minulých letech obvykle soud rozhodoval o stížnostech a návrzích v průměru asi pět měsíců, nyní obvyklá délka řízení dosahuje téměř osmi měsíců. Na rozhodnutí teď čeká 2100 stížností, víc než kdykoliv v minulosti. Na jednoho stávajícího soudce připadá 175 nevyřešených kauz, uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Hrozí paralýza soudu

V pondělí odchází z Ústavního soudu soudce Jiří Mucha. Od úterka tak zbude jen 12 soudců místo obvyklých 15. Už loni skončili Eliška Wagnerová a František Duchoň. Do konce letošního roku skončí dalších sedm soudců. Přitom pokud počet členů klesne pod 12, přestane ÚS přezkoumávat zákony a vyhlášky. Proto je soud podle Langáška "na samé hranici paralýzy".

"Absence tří soudců se na činnosti Ústavního soudu již projevuje velmi negativně, byť soud zatím v rámci možností plně funguje. Příliv nových ústavních stížností neustává, naopak oproti minulým letům stále dramaticky roste," uvedl generální sekretář. Zatímco do roku 2010 soud obvykle dostával asi 3500 podání ročně, v následujícím roce jich byly asi 4000 a loni téměř 5000.

"Již nyní hrozí značné průtahy v řízení před ÚS na úkor účastníků řízení, v případě odchodu dalšího soudce pak paralýza činnosti Ústavního soudu," doplnil Langášek. Přitom i v řízení před ÚS mají účastníci právo na rozhodnutí v přiměřené době. Neodůvodněné průtahy proto mohou vést k tomu, že bude stát lidem vyplácet finanční kompenzace.

Nečinný Klaus

Prezident Václav Klaus sice za Wagnerovou loni neúspěšně navrhl senátorům Jana Sváčka a Zdeňka Koudelku, ale neuspěl. S další nominací nepřišel a podle Langáška je zjevně nečinný.

Výběr ústavních soudců je úkolem prezidenta, o jehož návrzích pak hlasuje horní komora parlamentu. Předseda soudu Pavel Rychetský se obrátil dopisem na budoucího prezidenta Miloše Zemana. Pozval ho k návštěvě soudu a požádal, aby řešení kritické situace ústavního soudnictví věnoval mimořádnou pozornost bezprostředně poté, co se ujme výkonu prezidentské funkce. Zeman v médiích opakovaně uvedl, že výběr soudců bude s Rychetským konzultovat. Rychetský sám by přijal nominaci na další období, ovšem avizoval, že ve funkci případně setrvá jen do konce roku 2017.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků