Hlavní obsah
Inzerát, který v prezidentské volbě podpořil Miloše Zemana a zaútočil na protikandidáta Jiřího Drahoše. Foto: Novinky

ÚS: Zemanovo heslo proti migrantům a Drahošovi bylo zjednodušující, nikoli nezákonné

Předvolební heslo Miloše Zemana „Stop imigrantům a Drahošovi, tato země je naše! Volte Zemana!”, jímž byla hlava státu prezentována v kampani, kterou nevedla, nebylo nezákonné. Konstatoval to Ústavní soud, který odmítl první ze šesti stížností napadajících volbu prezidenta.

Inzerát, který v prezidentské volbě podpořil Miloše Zemana a zaútočil na protikandidáta Jiřího Drahoše. Foto: Novinky
ÚS: Zemanovo heslo proti migrantům a Drahošovi bylo zjednodušující, nikoli nezákonné

Heslo se objevilo na billboardech a inzerátech ve prospěch Zemanovy kandidatury. Drahoš ale odsuzoval kvóty pro rozdělování migrantů a opakovaně prohlašoval, že není „vítač”.

„Nepochybně jde o vyjádření zjednodušující, zkratkovité, v jisté míře expresivní či nepřesné, to ale ještě neznamená, že je lze označit za lživé či nepravdivé,” stojí v usnesení, které připravoval jako soudce zpravodaj Pavel Rychetský. Hlasovali o něm všichni členové soudu bez odlišných stanovisek.

Nešlo o fakta, ale úvahu

Podle soudců heslo sice naznačuje, že v případě Drahošova vítězství by se Česko mohlo otevřít imigrantům v nežádoucí míře, avšak nešlo prý o konstatování faktu, ale pouze o „hodnotící soud ve smyslu úvahy nad možnými politickými následky jeho vítězství”.

Prezident Miloš Zeman

Foto: Pavel Karban, Právo

„Takováto polemika je přirozenou součástí každé volební kampaně a je v první řadě na protikandidátovi, aby ve vztahu k veřejnosti sám komunikoval své politické postoje a případně aby v tomto ohledu uvedl vyjádření jiných kandidátů na pravou míru,” rozhodli ústavní soudci.

Pod odmítnutou stížností byli podepsaní čtyři voliči z Prahy. Poukazovali také na předvolební šíření klamných sdělení neboli hoaxů a na zastřené financování Zemanovy kampaně. Hoaxy nebylo možné podle ÚS přičíst Zemanovi, u financování kampaně pisatelé stížnosti ani netvrdili, že by vedlo k hrubému ovlivnění výsledku voleb.

O dalších stížnostech soud teprve rozhodne

ÚS musí rozhodnout ještě o pěti stížnostech. Obsahují výhrady ke kampani vítěze voleb, ale také vůči procesu registrace kandidátů nebo právní úpravě volby. O stížnostech s tematikou prezidentské volby automaticky rokuje plénum, tedy sbor všech 15 soudců. Plénum neváže žádná lhůta.

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš

Foto: Jan Handrejch, Právo

Po přímé volbě prezidenta obdržel specializovaný senát Nejvyššího správního soudu 70 kritických podnětů. Žádnému z nich nevyhověl. Konstatoval, že kampaň byla ostrá, místy zavádějící a zjednodušující, ale žádnou nezákonnost hrubě ovlivňující výsledek voleb soud nezjistil.

Zeman získal ve druhém kole volby 51,36 procenta hlasů. Drahoše porazil přibližně o 150 000 hlasů.

Anketa
Souhlasíte s názorem ÚS na Zemanův předvolební inzerát?
Ano, víc bych v tom nehledal
63.3 %
Ne, jednoznačně narušil průběh voleb
34.2 %
Je mi to fuk
2.5 %
Celkem hlasovalo 4521 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků