Hlavní obsah
Jediný oficiální profil Centra proti terorismu a hybridním hrozbám je na Twitteru. Foto: twitter CTHH

Úřad proti dezinformacím inspiruje lidi k parodiím. Nachytal se i Ovčáček

Jenom pár dní funguje Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které má za úkol bojovat proti dezinformacím. Přesto již inspirovalo lidi k zakládání jeho falešných profilů a k parodiím. Na Facebooku byly až do úterka dva falešné profily a jednomu z nich skočil na lep i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ten sám založil na Twitteru účet ČÚTI, který má za cíl reagovat na činnost nově zřízeného úřadu.

Jediný oficiální profil Centra proti terorismu a hybridním hrozbám je na Twitteru. Foto: twitter CTHH
Úřad proti dezinformacím inspiruje lidi k parodiím. Nachytal se i Ovčáček

Pro běžného člověka je to matoucí. Na Facebooku se objeví skupina Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH), která vyzývá uživatele k nahlašování propagandy a dezinformací s tím, že příspěvky vyhodnotí tým odborníků. Komentáře uživatelů se pak množí udáními vlády, reklamami na zvětšení penisu, zprávami o přínosu uprchlíků či předpověďmi počasí. Profil přitom vypadal věrohodně, kromě loga ministerstva vnitra měl v sekci informace ještě odkazy na stránky resortu. Napálit se nechalo několik stovek lidí. Zřejmě i proto v pondělí večer ministerstvo vnitra vydalo oficiální prohlášení distancující se od tohoto facebookového profilu.

„Na sociální síti Facebook se objevily falešné účty vydávající se za účty Centra proti terorismu a hybridním hrozbám,” sdělila mluvčí resortu Lucie Nováková a dodala, že nejde o autentické účty centra. Jediným oficiálním účtem CTHH na sociálních sítích je podle ní twitterový profil @CTHH_MV.

V úterý ráno si pak úspěšnější z obou falešných profilů změnil jméno na „Roztomilé obrázky kočiček – nevztekejte se pořád” a nyní své příznivce zahrnuje rozkošnými fotografiemi.

Napálit se přitom nechal i Ovčáček, který jeden z příspěvků z falešného profilu vzal jako důkaz, že ministerstvo vnitra se propojilo s neziskovkami. Příspěvek byl totiž zkopírován ze stránek think-tanku Evropské hodnoty. Ačkoli se ostatní uživatelé v komentářích snažili mluvčímu vysvětlit, že profil není pravý, Ovčáček ze svého nově založeného profilu ČÚTI příspěvek dosud nestáhl.

Twitterový účet ČÚTI založil v pondělí. Podle popisku se na něm rozhodl zveřejňovat „politicky nekorektní reakce na činnost novodobého ČÚTI”. Zkratka ČÚTI odkazuje k Českému úřadu pro tisk a informace, který spolu s analogicky pojmenovaným slovenským SÚTI fungoval v ČSSR od roku 1968 a jeho cílem bylo cenzurovat česká média a kulturní obsah po pražském jaru ukončeném invazí armád Varšavské smlouvy.

Právě z cenzury obvinil nový úřad ve svém svátečním poselství prezident Miloš Zeman.

Obavy z cenzury jsou přitom podle resortu vnitra neoprávněné. „Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ani žádné jiné pracoviště ministerstva vnitra nebude cenzurovat obsah médií ani internetu,” reagovala na prezidentův projev Nováková. Úřad má pouze pravomoc k tomu vydávat na Twitteru a na stránkách vnitra upozornění na dezinformace ohrožující vnitřní bezpečnost státu.

1. Dafovská (Bul.) 23:26,2 min. (1 tr. okruh), 2. Becaertová -21,8 (2), 3. Holubcová (ČR) -23,3 (0), 4. Henkelová (Něm.) -26,8 (0), 5. Apelová -35,0 (1), 6. Wilhelmová (obě Něm.) -36,9 (2), 7. Černousovová (Rus.) -40,5 (1), 8. Denkingerová (Něm.) -40,7 (1), 9. Achatovová (Rus.) -40,9 (1), 10. Beerová (Něm.) -44,0 (0), ...27. Vejnarová -1:46,1 (0), 45. Rezlerová -2:40,7 (3), 47. Faltusová -2:46,0 (2), 62. Doskočilová (všechny ČR) -3:44,9 (3).

Stav SP (po 7 závodech):

1. Dafovská 269 b., 2. Becaertová 261, 3. Pylevová (Rus.) 225, ...14. Holubcová 127, 41. Česneková 9, 46. Vejnarová 4, 49. Rezlerová 3.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků