Hlavní obsah
Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo

Úložiště téměř nevyužívaných eReceptů stálo 318 miliónů, zjistil NKÚ

Úložiště elektronických receptů, které tvoří jen 1,5 procenta vydaných receptů na léky, stálo 318 miliónů korun a dalších 4,5 miliónu ročně za provoz. Vyplývá to z výsledků prověrky hospodaření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), které v úterý zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). SÚKL tvrdí, že minimální využití eReceptů je dáno dobrovolností jejich používání.

Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo
Úložiště téměř nevyužívaných eReceptů stálo 318 miliónů, zjistil NKÚ

Původní provozovatel eReceptů se soudí se SÚKL o práva na nakládání s aplikacemi, ústav od loňska používá náhradní řešení a chystá nový systém.

„Využití tohoto systému je minimální – od srpna roku 2011 do října roku 2016 bylo v České republice vydáno necelých pět miliónů elektronických receptů, což představuje zhruba jen jedno a půl procenta ze všech vydaných receptů,” sdělil mluvčí NKÚ Václav Kešner. „SÚKL si také při budování systému eRecept nevyhradil možnost systém modifikovat, případně upravovat třetí stranou ani celkově nevyjasnil autorská práva k jeho používání. Kvůli tomu se dostal do sporu s dodavatelem, který vyústil až v soud a pozastavení provozu systému od prosince 2015 do března 2016,” doplnil.

SÚKL: Nízké využití bylo dáno dobrovolností

„Nevyužívání elektronické preskripce bylo způsobeno zejména tím, že tento systém je doposud založen na dobrovolnosti používání," uvedla mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová. Část lékařů s povinným používáním eReceptů nesouhlasí, přinese jim to podle nich vyšší náklady.

Nový systém pro elektronické recepty na léky v současnosti za 14,68 miliónu korun bez DPH vytváří firma Solitea Business Solutions (dříve Aquasoft), která loni vyhrála výběrové řízení. Předepisování elektronických receptů bude pro lékaře od příštího roku povinné. Část lékařů s tím nesouhlasí, přinese jim to podle nich vyšší náklady. Ministerstvo zdravotnictví jim chce náklady navíc, které odhaduje na zhruba 4000 korun ročně, kompenzovat v úhradové vyhlášce.

SÚKL odmítá, že by nedodržel zákonný postup
Lucie Přinesdomová, mluvčí SÚKL

Kontrolní úřad kritizoval také další nedostatky hospodaření lékového ústavu v oblasti IT. „SÚKL v letech 2005 až 2009, kdy přecházel na novou IT architekturu a vytvářel datový sklad, neměl licence na používání některých softwarových aplikací. Tím porušoval licenční práva. Dodavateli softwaru pak v rámci dohody o narovnání zaplatil 120 miliónů korun,” oznámil Kešner.

Lékový ústav nemohl podle Přinesdomové předvídat soudní spory o práva k systému elektronických receptů, ani následné předběžné opatření soudu, které provoz elektronických receptů dočasně přerušilo. "Na základě výše uvedeného SÚKL odmítá, že by nedodržel zákonný postup, a závěry NKÚ ohledně řešení autorských práv považuje za předčasné," doplnila.

SÚKL rovněž podle NKÚ vybral v letech 2013 až 2015 od farmaceutických firem přes 1,5 miliardy korun za odborné úkony na financování své činnosti, ale bez opory v zákoně z těchto příjmů vytvářel rezervní fond. „Současně vykazoval nižší závazky. Takový způsob financování ovlivňuje podobu účetní závěrky a významně zkresluje pohled na finanční situaci SÚKL,” uvedl mluvčí kontrolorů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků