Hlavní obsah

Třeboňští gymnazisté nechtějí komunistku v čele krajského školství, hrozí stávkou

Studenti gymnázia v Třeboni vyhlásili stávkovou pohotovost. Nesouhlasí s rozhodnutím zastupitelstva, aby oblast krajského školství řídila zástupkyně KSČM. Zůstane-li jejich akce bez odezvy hejtmana, jsou připraveni demonstrovat. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) označil požadavky studentů za ultimativní.

Třeboňští gymnazisté nechtějí komunistku v čele krajského školství, hrozí stávkou

V Jihočeském kraji uzavřela koalici vítězná ČSSD s druhou KSČM. Komunisté mají tři posty v krajské radě. Uvolněný post radní pro školství a kulturu získala učitelka strakonické základní školy Vítězslava Baborová.

Učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha nato sepsal petici, v níž se vyjadřuje proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Doposud ji podepsalo přes 4000 lidí. [celá zpráva]

Nechceme komunisty u moci, tvrdí studenti

Třeboňští gymnazisté rozesílají studentům ostatních škol žádost o podporu. Podle šéfa stávkového výboru studenta Dominika Hořejšího ji zatím mají jistou z gymnázia v Táboře a zřejmě i z Písku.

"Sama paní Baborová argumentuje, abychom ji nechali předvést, co umí a co dokáže, a nekritizovali ji ještě před jejím nástupem (...) Žena, která pohrdá názory nás mladých na její stranu jen proto, že jsme dobu jejich vlády nezažili, neuznává víceletá gymnázia jako baštu vzdělání v naší společnosti a chystá se je nahrazovat učilišti," píše se mimo jiné v prohlášení 'Nedovolme komunistům návrat k moci!'.

Odvolat ji nemohu, argumentuje hejtman

"Jak mám na prohlášení studentů a petici reagovat? Oni nechtějí jednat. Oni mi dávají ultimátum, že pokud do čtvrtka neodvolám paní Baborovou z rezortu školství, tak půjdou demonstrovat. Ptám se: je opravdu hejtman tím, kdo odvolává své radní? Nepletou si petenti kompetence?" tázal se hejtman Zimola.

Připomněl, že radní zvolilo ustavující zastupitelstvo a jedině ono je může odvolat. "Je jasně řečeno, že studenti nechtějí vyjednávat, oni nedávají čas k tomu, aby s nimi někdo jednal, aby slyšel jejich názor. Dávají ultimáta a vyhrožují," řekl hejtman. Již dříve uvedl, že musí respektovat výsledky voleb, pokud by se některý radní neosvědčil, navrhl by zastupitelstvu sám jeho odvolání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků