Hlavní obsah
Premiér Mirek Topolánek (ODS) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL) Foto: Michaela Říhová, Právo

Topolánek: Kalousek je pořád jednička

Premiér Mirek Topolánek v pátek zakončil své inspekční kolečko po ministerstvech s úsměvem. U předsedy legislativní rady Cyrila Svobody (KDU-ČSL) vzpomněl aféru kolem zvednutého prostředníku, kterým se ve Sněmovně údajně s ministrem financí Miroslavem Kalouskem domlouval.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL) Foto: Michaela Říhová, Právo
Topolánek: Kalousek je pořád jednička

Cestu po ministerstvech zakončil Topolánek symbolicky u Svobody, který dohlíží na legislativní činnost jednotlivých členů kabinetu. Na adresu lidoveckých ministrů uvedl, že ke Svobodovi má absolutní důvěru ve věcech legislativy a k ministru financí Miroslavu Kalouskovi ve finanční sféře, což mu může dělat problémy ve vlastní straně.

Topolánek nakonec vzpomněl aféru kolem zvednutého prostředníku. Když novináři chtěli po Svobodovi, aby premiéra ohodnotil známkou, a ten se odpovědi vyhýbal, pomohl mu předseda vlády konstatováním, že "jedničkou je přece Kalousek".

Koaliční vláda není "válcovacím strojem"

V dobré náladě premiér též uvedl, že nezná jediného ministra, který by měl odvahu ho hodnotit. "Nešetřím je, nikdo ale nemůže říct, že bych ho někdy vědomě poškodil," řekl. Koaliční vláda podle něj není válcovacím strojem, ve kterém dvě strany převálcují tu třetí, kdyby jím byla, už by neexistovala, poznamenal.

I v tom mu Svoboda přitakal a připomenul, že až na kabinet Miloše Zemana (ČSSD), byl členem všech posledních vlád. "V této vládě se hledá možná dohoda, to neplatilo o všech," řekl.

Ráno se Topolánek setkal s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem, tomu řekl, že má jeho "absolutní podporu" a označil jeho ministerstvo za příklad, jak se mají řešit veřejné služby. Poté pochválil ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (oba ODS). Premiér uvedl, že žádné výměny ministrů neplánuje, ke změnám dojde možná jen na místech náměstků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků