Hlavní obsah

Telefony po povodních nefungují, zdravotníci vyjíždějí naslepo

Pevné linky zcela zkolabovaly a spousta lidí v zaplavených oblastech Liberecka už má vybité i mobilní telefony, které nemají kvůli výpadku proudu jak nabít. Pomoc zdravotníků je ale stále stejně nutná, a tak do postižených míst vyjíždějí bez přímého podnětu. O život jde hlavně lidem s chronickým onemocněním, kterým chybí léky. Největší problémy byly v pondělí v okolí Ploučnice.

Telefony po povodních nefungují, zdravotníci vyjíždějí naslepo

Ploučnice odpoledne kulminovala na Děčínsku na svém dolním toku. V Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku v pondělí ráno vystoupala její hladina o dva centimetry nad stav extrémního ohrožení, pomalu klesat začala až po čtyřech hodinách.

Na většině míst se udržela v korytě a nad Benešovem voda pomalu opadá. Hasiči proto mohli upustit od evakuace.

Potíže s komunikací

„Mnoho lidí už má zcela vybité své mobilní telefony a elektřina v místech nejde. To se nám projevilo také na počtu hlášených výzev o pomoc. Zatímco běžně jsme jich měli z této lokality 20 až 25 za hodinu, nyní je to pouze jedna anebo dvě,“ upozornil ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Zdravotníci se proto snaží dostat do některých lokalit, aby lidé měli zajištěnu zdravotní péči. „Problém je i v tom, že byly vyplaveny lékárny anebo ordinace praktických lékařů a mnohým lidem tak mohou začít docházet léky, které běžně užívají,“ nastínil Mackovík.

Záchranáři v průběhu noci na pondělí řešili například problém ve spojení s frýdlantskou nemocnicí, která zůstala od sobotního dopoledne až do neděle zcela odříznuta od okolí. „Nejde jim telefonní ústředna, do nemocnice se nedá dovolat. Museli jsme proto situaci vyřešit prostřednictvím mobilního telefonu, který jsme dodali ze záchranné služby,“ konstatoval šéf záchranářů.

Záchranáři přišli o základnu

Výpadek pevných linek potvrdil také mluvčí společnosti O2 Martin Žabka. „Vlivem zatopení ústředen a odpojení proudu ze strany energetiků je v postižených oblastech 3257 zákazníků bez pevného telefonního spojení nebo ADSL služeb. K zasaženým ústřednám se naši technici dostanou bohužel až po opadnutí vody,“ konstatoval Žabka.

Potíže se záchranářským střediskem jsou i v Hrádku nad Nisou, kde voda zcela pohltila výjezdové stanoviště záchranné služby. „Naše posádka se proto přesunula do sídla hasičů,“ shrnul Mackovík.

Policejní jednotky na Liberecku během dne posílily, pomáhají zejména s koordinací dopravy a hlídají objekty před možným rabováním. „Zatím jsme měli nahlášených sedm případů podezření z rabování. Žádný se nepotvrdil,“ konstatoval krajský policejní ředitel Milan Franko.

Dopravní omezení trvají

Dopravní omezení i nadále platí nejenom na železnici, ale také na silnicích. V kraji je už však většina míst dostupná s výjimkou části Višňové a Černous. Kde je to možné, nahrazují železniční dopravu autobusy. „Na trase Liberec – Frýdlant – Černousy funguje náhradní autobusová doprava, je zajištěna v úseku Liberec – Raspenava – Frýdlant a Frýdlant – Višňová. V úseku Višňová – Černousy bude zavedena náhradní autobusová doprava po prověření sjízdnosti komunikací pravděpodobně od úterý,“ sdělila vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje Stanislava Jakešová. Některé tratě se podaří zprovoznit už v následujících dnech, další do konce prázdnin.

Veškeré dostupné informace o omezeních v dopravě stejně jako krizové linky najdou lidé na webových stránkách Libereckého kraje www.kraj-lbc.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků