Hlavní obsah

Technoparty v chráněné oblasti na Českolipsku byla zakázána

Technoparty, která se má uskutečnit od pátku na soukromém pozemku v Horní Libchavě na Českolipsku, pozastavila ve čtvrtek stráž Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří. Právu to sdělila vedoucí CHKO České středohoří Markéta Peřinová.

Technoparty v chráněné oblasti na Českolipsku byla zakázána

Důvody pro pozastavení akce jsou podle ní dva. Jedním je fakt, že technoparty zasahuje do období druhého hnízdění ptáků a mohla by kvůli ní uhynout nedávno narozená mláďata, ale i ostatní chráněné druhy. Druhým to, že pozemek, kam se příznivci techno chystají, leží ve čtvrté zóně CHKO a zakazuje se tam vjíždět motorovými vozidly, tábořit a rozdělávat ohně. To je navíc zakázáno zákonem.

Technařům hrozí pokuty

"Akci jsme nepozastavili přímo my, ale stráž při CHKO. Pořadatelé akce nás navíc ani nepožádali o povolení," zmínila Peřinová. Upřesnila rovněž, že situaci budou monitorovat přímo na místě a spolupracovat s policií, aby mohla zasáhnout v případě porušení zákona.

V této souvislosti už českolipská policie varovala účastníky i pořadatele před možnými sankcemi v případě, že by se akce dostala do rozporu se zákonem o ochraně přírody. "Obdrželi jsme rozhodnutí CHKO České středohoří. Účastníkům poskytujeme informace o tom, jaké sankce jim hrozí. Pokuta za porušení zákona dosahuje až 100 tisíc korun," sdělila Právu mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Současně koncert v kostele

Podle dostupných informací se na technoparty chystá několik stovek lidí. Obavy z přívalu tanečníků mají také na místní radnici i obyvatelé. "Pozemek vybraný pro technoparty leží nedaleko vesnice. Domluvili jsme s hygieniky v České Lípě, aby při akci měřili hluk a jsme v kontaktu s policií i CHKO," řekla Právu místostarostka Horní Libchavy Ilona Pokutová (nez.).

Organizátoři akce se jim navíc ozvali pouze e-mailem a žádný další kontakt na sebe neuvedli. "Oznámení nám poslal nějaký pan Lukáš Verner," upřesnila Pokutová. Lidé se podle místostarostky chodí ptát na radnici s obavami, co se bude v obci dít. Technoparty totiž koliduje v se sobotním koncertem v kostele.

Policisté se připravují rovněž na fanoušky techno z ciziny a mají pro ně přeložené výzvy v angličtině a v němčině. Motoristy vyzývají, ať se od pátku do neděli raději vyhnou silnicích kolem Horní Libchavy, hlavně pak úseku do Slunečné.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků