Hlavní obsah
Budova BIS v pražských Stodůlkách. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Tajné služby budou dál bez kontrolorů. Tahle jména nešlo zvolit, zní z ODS

Trojice českých tajných služeb zůstává i nadále bez nezávislé kontroly, jejíž členové by mohli zpravodajcům koukat pod prsty. Ačkoli vláda poslala poslancům seznam šesti jmen, z nichž měla Sněmovna volit pětičlenný kontrolní orgán, koalice Spolu s uskupením Piráti a STAN volbu zablokovaly.

Budova BIS v pražských Stodůlkách. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Tajné služby budou dál bez kontrolorů. Tahle jména nešlo zvolit, zní z ODS

„Viděli jste ta jména, to přece nemá smysl volit,“ reagoval stručně na dotaz Práva šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura, který připustil, že bude lepší nechat výběr vhodných kandidátů na příští vládu.

Jestli si poslanci myslí, že se lidé do takové funkce hrnou, jsou vedle
Andrej Babiš

Narážel tím na seznam, v němž figurují několikanásobný exministr, poradce premiéra Cyril Svoboda, pedagog pražské Právnické fakulty UK, člen vládní legislativní rady Jan Kudrna, náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, ředitel bezpečnostního odboru na témže ministerstvu Josef Veselý, ředitel bezpečnostního odboru ministerstva zahraničních věcí Hynek Pejchan a šéf legislativního odboru prezidentské kanceláře Václav Pelikán.

Postup opozičních koalic zaskočil premiéra Andreje Babiše (ANO). „Poslanci nás opakovaně atakovali, abychom urychleně vybrali kandidáty nezávislé kontroly, a když se nám to konečně podařilo, tak návrh shodili pod stůl, aniž o jménech vůbec hlasovali,“ řekl Právu Babiš.

Podle něj není snadné najít lidi, kteří by měli nejvyšší bezpečnostní prověrku a byli schopni takovou práci vykonávat. „Jestli si poslanci myslí, že se lidé do takové funkce hrnou, jsou vedle,“ dodal Babiš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků