Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Tajná služba chce víc pravomocí, ráda by viděla do daní

Tuzemská civilní kontrarozvědka, tedy Bezpečnostní informační služba (BIS), usiluje o další rozšíření svých pravomocí. Po návrhu na možnost prolomení bankovního tajemství, který v současné době projednává parlament, si tajná služba tentokrát brousí zuby na informace z daňového řízení.

Foto: Profimedia.cz
Tajná služba chce víc pravomocí, ráda by viděla do daní

Tento týden totiž BIS předložila vládě návrh novely zákona, který by ve prospěch zpravodajských služeb zrušil mlčenlivost pro správce daně.

Kontrarozvědka argumentuje tím, že by jí informace z daňového řízení pomohly např. odhalovat pravé vlastníky firem ucházejících se o významné státní zakázky nebo o privatizaci strategických podniků. Podle současné legislativy správci daně zpravodajským službám informace poskytovat nesmějí.

Možnost prolomení mlčenlivosti by se nově podle návrhu BIS kvůli citlivosti informací netýkala jednotlivých finančních úřadů v regionech, ale až ústředního Generálního finančního ředitelství. To by zároveň mohlo poskytnutí informací z daňového řízení odmítnout. BIS si od svého návrhu slibuje efektivnější ochranu ekonomických zájmů republiky, např. u významných tendrů souvisejících s energetickou bezpečností a jinými strategickými oblastmi.

Cargo koupila firma z paneláku

„Pro zpravodajské služby je získání informací podléhajících mlčenlivosti jedinou možností, jak adresáty svých informací objektivně informovat o průběhu jednotlivých soutěží, ale i možných rizicích pro stát ze strany některých soutěžitelů, včetně pojmenování skutečných zájemců, a nikoli jen nastrčených subjektů,“ konstatuje v předkláda- cí zprávě k novele zákona o zpravodajských službách BIS.

Jako příklad uvádí spornou privatizaci nákladního terminálu Cargo na pražském ruzyňském letišti do rukou zcela neznámé firmy se sídlem v panelákovém bytě.

„Z běžně dostupných zdrojů přitom nelze příjemce zisků z činnosti tohoto subjektu zjistit,“ dodává tajná služba.

Jestli nová úprava úspěšně projde parlamentem, ale není vůbec jisté, obecně v něm totiž z rozšiřování pravomocí tajných služeb panují obavy. Ostatně o možnosti prolomit mlčenlivost správců daně už zákonodárci jednali v roce 2010, a zatímco poslanci návrh schválili, Senát ho smetl ze stolu.

Bezpečnostní expert ODS Jan Vidím v této souvislosti Právu řekl, že ve světě jsou podobná oprávnění pro tajné služby běžná. „V podstatě není důvod, aby je služby neměly, na druhou stranu je ale potřeba říct, že u nás zcela chybí jejich efektivní kontrola,“ uvedl Vidím s tím, že ve Sněmovně se o případném rozšíření povede tvrdá debata. Velmi podobně se pak vyjádřil i bývalý ministr vnitra za opoziční ČSSD František Bublan.

Během dneška by přitom měli poslanci hlasovat o možnosti prolomení bankovního tajemství, díky čemuž by tajné služby mohly vidět do účtů bez vědomí jejich majitelů. Příslušná změna už po doporučení bezpečnostního výboru prošla druhým čtením a dnes ji čeká závěrečné hlasování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků