Hlavní obsah

Tajná služba chce dokonalý přehled o všech hovorech a SMS

Civilní kontrarozvědka (BIS) se podle všeho nehodlá smířit s tím, že jí politici nechtějí prozatím kývnout na rozšíření jejích pravomocí. Vedení tajné služby se podle informací Práva v uplynulých měsících již poněkolikáté pokusilo prosadit návrh změny zákona o BIS.

Tajná služba chce dokonalý přehled o všech hovorech a SMS

Podle ní by tajná služba mohla získávat od telefonních operátorů tzv. provozní a lokalizační údaje o hovorech i SMS a také elektronický telefonní seznam, obsahující i čísla účastníků, kteří si nepřejí jejich zveřejnění.

Kontrarozvědka k prosazení svého záměru tentokrát využila chystaného zákona o Generální inspekci ozbrojených sborů, kterou vypracovalo Langrovo ministerstvo vnitra. Jenže ani teď tajná služba neuspěla, byť Langer přiznává, že jeho úřad snahu BIS dlouhodobě podporuje. Definitivně proto bude muset příští týden rozhodnout vláda a pak i parlament.

Když se různá čísla propojí, vytvoří se obrázek o kontaktech lidí
Jiří Růžek, bývalý šéf BIS

Proti rozšíření pravomocí tajné služby se postavilo v průběhu přípravy návrhu zákona o Generální inspekci Římanovo ministerstvo průmyslu a obchodu a také Český telekomunikační úřad.

Nejde o odposlechy

Přístup k provozním a lokalizačním údajům není drobnost. Umožňuje až rok zpátky zjistit, kdo komu telefonoval, jak dlouho hovor probíhal a také kde se účastníci hovoru právě nacházeli. Totéž platí také o textových zprávách přes telefon i o neúspěšných pokusech o volání. V tomto případě by však zpravodajci neměli přístup k obsahu hovoru či zpráv, neboť nejde o odposlech.

Proč zvýšení pravomocí tajná služba žádá? „Tyto údaje jsou potřebné pro bližší konkretizaci subjektu. Bez možnosti získávat provozní a lokalizační údaje má BIS velmi ztíženou pozici při plnění svých zákonných povinností, a to zejména s ohledem na možnost získávání informací z oblasti terorismu a organizovaného zločinu,“ napsali představitelé BIS vládě.

Podle dřívějších slov mluvčího kontrarozvědky Jana Šuberta Právu musí kontrarozvědka volit jiné způsoby k získávání informací. Neupřesnil, o jaké způsoby jde, pouze uvedl, že jsou lidsky, časově i finančně velmi náročné.

Politici naopak tvrdí, že v případě zvýšení pravomocí je na místě i zvýšená kontrola. Pro laika totiž nejsou provozní a lokalizační údaje zajímavou informací, pro schopného zpravodajce ale mohou být klíčovým údajem.

„Když se různá čísla propojí, vytvoří se obrázek o kontaktech lidí,“ řekl bývalý šéf BIS Jiří Růžek.To má podle něj dvě polohy – bezpečnostní a společenskou. „A ta může být kompromitačně zajímavá, protože v záznamech se objeví i řada kontaktů, které vůbec nesouvisejí s případem,“ tvrdí Růžek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků