Hlavní obsah
Pavel Bém v době, kdy opouštěl post pražského primátora Foto: Jan Handrejch, Právo

Svoboda: Být Bémem, pozastavím členství v ODS

Jen velice nepřímé doporučení, aby Pavel Bém kvůli své dělbě moci nad Prahou s lobbistou Romanem Janouškem pozastavil členství v ODS, zaznělo od jejího pražského vedení. Vyřkl ho Bémův nástupce Bohuslav Svoboda, který pražskou ODS vede.

Pavel Bém v době, kdy opouštěl post pražského primátora Foto: Jan Handrejch, Právo
Svoboda: Být Bémem, pozastavím členství v ODS

"Mohu za sebe jen konstatovat, že kdybych se dostal do situace, v jaké je Pavel Bém, své členství ve straně bych pozastavil do okamžiku vyjasnění všech věcí,“ řekl v pondělí Svoboda a zdůraznil, že celé grémium pražské ODS s takovým postojem souhlasilo.

Návrh na pozastavení členství ve straně, pokud by s ním Bém nepřišel sám, podle Svobody musí iniciovat příslušné místní sdružení.

„Já jsem si pozval Pavla Béma na jednání. Sdělil mi, že je na cestě do Tbilisi a že se mi ozve,“ řekl Svoboda, podle něhož si Béma předvolal i premiér Petr Nečas. I Svoboda má s Nečasem věc v nejbližší době konzultovat.

Bohuslav Svoboda na sněmu pražské ODS

Foto: Petr Horník, Právo

Návrh na vyloučení Béma ze strany zatím nebude řešit ani regionální rada pražské ODS, která by ho mohla také iniciovat. „Ctím nějaké etické principy a doufám, že se do této země zase vrátí. Takovou věc budu diskutovat a rozhodovat v okamžiku, kdy s ním promluvím,“ uvedl Svoboda a přiblížil: „Budu s ním mluvit o všech možnostech a o tom, že já osobně bych vyvozoval zodpovědnost.“

Před novináře primátor předstoupil s místopředsedy regionální ODS Zdeňkem Zajíčkem a Markem Bendou. Ten na otázku, zda by měl být Bém vyloučen, odpověděl, že to je strašně předčasné a že čeká na jeho reakci. Ani Zajíček nebyl kategorický.

Svoboda slíbil další změny v úřednické struktuře magistrátu. „Současný magistrát není magistrátem z roku 2007, hlavní město Praha je řízeno z této budovy, a z žádné jiné,“ uvedl Svoboda a připomněl, že Bém byl tehdy nejpopulárnějším politikem.

Magistrát kontroluje podezřelé projekty

Radnici čekají další audity, stejně tak i pražský dopravní podnik. Monika Lojínová z jeho tiskového oddělení Právu řekla, že už se zkoumá chystaný prodej pozemků na autobusovém nádraží Palmovka, o němž se Bém s Janouškem podle odposlechů bavili, pro developerský projekt.

„Kontrolní zpráva by měla být hotová do týdne,“ uvedla Lojínová s tím, že případné kroky by měly následovat pak. Dokončit se podle usnesení grémia pražské ODS má audit zakázek zadávaných magistrátním odborem městského investora, který za Béma vedl Jiří Toman, a rychle projednat připravená změna organizačního řádu magistrátu.

„Toto opatření ještě více posílí striktní kontrolu nad celým úřadem a vytvoří systém brzd a protivah. Musí dojít k oddělení státní správy od samosprávy. Za výkon státní správy musí odpovídat kvalitní a profesionální úředníci s patřičnými zkouškami, kteří z principu výkonu své funkce musí být odolní proti lobbistickým tlakům,“ dodala Lojínová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků