Hlavní obsah
Na českobudějovickém náměstí se proti koalici s KSČM demonstruje často. Foto: Pavel Orholz, Právo

Studenti vyhlásili hladovku proti koalici ČSSD s KSČM

Na protest proti krajské koalici ČSSD a komunistů se 16 současných či bývalých studentů českobudějovického gymnázia rozhodlo uspořádat 24hodinovou hladovku. Jde o další vystupňování tlaku na odstoupení komunistické radní Vítězslavy Baborové, která má pod patronátem právě školství. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) požadavky studentů odmítá a odkazuje je na výsledky voleb. O rozhodnutí studentů ve čtvrtek informoval Šimon Heller.

Na českobudějovickém náměstí se proti koalici s KSČM demonstruje často. Foto: Pavel Orholz, Právo
Studenti vyhlásili hladovku proti koalici ČSSD s KSČM

"Jako protest proti tomu, že v krajské vládnoucí koalici figurují komunisté, vyhlašujeme krátkou protestní hladovku. Nesouhlasíme především s obsazením resortu školství a kultury stranou, která se nikdy nedistancovala od činů a ideologie minulého režimu. Plně podporujeme protestní iniciativu 'Komunisté nepatří ke kormidlu' a veškeré její aktivity," napsal v prohlášení student Michal Šimek.

Akce začne v pondělí v 18:00 a bude trvat 24 hodin. "Hladovka v našem případě znamená žádné jídlo a z pití pouze voda," uvedli studenti. Každý z účastníků bude hladovět při svém běžném denním programu.

"Velmi oceňujeme život ve svobodné demokratické společnosti a jsme připraveni pro naší svobodu pracovat i trpět. Jednodenní hladovka možná není velké utrpení, ale my tím vyjadřujeme odhodlání pro naši svobodu něco obětovat," zdůvodnili studenti zvolenou formu protestu.

Studenti současný stav označují za podvod na voliče. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami, také s KSČM. Protesty budou pokračovat 18. prosince, kdy se na českobudějovickém Piaristickém náměstí koná od 17:00 shromáždění proti spolupráci ČSSD s KSČM. Uskuteční se při příležitosti prvního výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla.

Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku, což vyvolalo první vlnu nevolí části studentů a veřejnosti. Před zvolením Baborové učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby školství vedl zástupce KSČM. Dosud ji podepsalo přes 10 000 lidí. Žáci třeboňského gymnázia začali proti Baborové protestovat jako první, postupně se k nim přidaly další školy. Studenti už uspořádali v Českých Budějovicích dvě protestní shromáždění a 22. listopadu vstoupili na hodinu do stávky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků