Hlavní obsah
Vladimír Franz Foto: vladimirfranz.cz

Středoškoláci by na Hrad zvolili Franze

U studentů by v prezidentských volbách zvítězil hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz, dali mu 40,7 procenta hlasů. Druhý skončil ve studentském hlasování někdejší premiér Jan Fischer s 19,4 procenta a třetí předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s 14,6 procenta hlasů. Volby nanečisto pořádala v úterý a ve středu společnost Člověk v tísni, podle organizátorů se jich zúčastnilo 61.500 středoškoláků ze 441 škol. Cílem akce je zvýšit zájem mladých lidí o politiku.

Vladimír Franz Foto: vladimirfranz.cz
Středoškoláci by na Hrad zvolili Franze

Žáci vybírali z osmi kandidátů, které potvrdilo ministerstvo vnitra. Hlasovat mohli všichni studenti od 15 let. Někdejší předseda vlády Miloš Zeman obdržel 9,4 procenta hlasů, herečka Táňa Fischerová pět procent a europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová 4,4 procenta. Nejméně hlasů pak dostali kandidáti ODS a ČSSD, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a místopředseda sociálních demokratů Jiří Dienstbier, oba 3,2 procenta.

Školy se do voleb hlásily dobrovolně, organizátoři proto upozornili, že nejde o reprezentativní vzorek. Do hlasování se zapojilo 172 gymnázií, 233 středních odborných škol a 36 učilišť. Nejvíce mladých voličů bylo v Praze, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, nejméně pak hlasovali mladí z Libereckého a Jihočeského kraje. Studentské volby byly z organizačních důvodů pouze jednokolové.

Gymnazisté volí Schwarzenberga

Franz zvítězil ve všech krajích a na všech typech škol. Fischer skončil na druhém místě ve všech krajích vyjma Jihočeského a Prahy, kde obsadil druhou příčku Schwarzenberg. Nynější ministr zahraničí více než Fischer bodoval i u gymnazistů. Naproti tomu u učňů sesadil Schwarzenberga z bronzové příčky Zeman, studenti odborných škol pak dali těmto dvěma kandidátům shodně 10,2 procenta hlasů.

Pořadí
Jméno
Počet hlasů
Hlasy v procentech
1.
V. Franz
25 010
40,7
2.
J. Fischer
11 938
19,4
3.
K. Schwarzenberg8 990
14,6
4.
M. Zeman
5 781
9,4
5.
T. Fischerová
3 089
5
6.
Z. Roithová
2 707
4,4
7.
P. Sobotka
1 993
3,2
8.
J. Dienstbier
1 993
3,2

Studentské volby organizovala společnost Člověk v tísni potřetí, studenti už si v roce 2010 vyzkoušeli volby do Sněmovny a letos na podzim pak volby do krajských zastupitelstev. Hlasování mladých se vždy od výsledků opravdových voleb dost lišilo, například do krajů by si středoškoláci zvolili Piráty, TOP 09 a DSSS.

Hlasování na školách funguje stejně jako klasické volby, tedy včetně hlasovacích lístků a volební místnosti s urnou. Kantoři zároveň se studenty v hodinách hovoří o volebním systému a smyslu demokratického hlasování. Organizátoři by chtěli projektem do budoucna zvýšit volební účast prvovoličů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků