Hlavní obsah
Designovaný premiér Jan Fischer Foto: Petr Horník, Právo

Strany jsou v pasti, Fischerův kabinet může vládnout do voleb

Politické strany, které navrhly šéfa Českého statistického úřadu Jana Fischera prezidentovi Václavu Klausovi do premiérské funkce, a ten ho obratem jmenoval, se podle politologů chytily do pasti. V rozhovoru s jich několik shodlo na tom, že Fischerova vláda, jejíž současná sestava není ODS, ČSSD a SZ po chuti, může i bez důvěry Poslanecké sněmovny vládnout nejen do předčasných říjnových voleb, ale dokonce až do voleb řádných a do sestavení politické vlády.

Designovaný premiér Jan Fischer Foto: Petr Horník, Právo
Strany jsou v pasti, Fischerův kabinet může vládnout do voleb

Šéfové těchto stran se v poslední dnech ostře ohradili proti Fischerem navržené vládní sestavě, ve které stále ještě chybí ministr pro životní prostředí a do níž designovaný premiér dosadil tři své muže na posty klíčových ministerstev financí, průmyslu a spravedlnosti, protože s návrhy občanských a sociálních demokratů nebyl spokojen.

I kdyby se nakonec Fischer se stranickými lídry nedohodl, nemůže to podle politologů zabránit prezidentovi ve jmenování vlády podle Fischerových nominací. Politoložka Vladimíra Dvořáková dokonce tvrdí, že je jeho povinností designovanému premiérovi vyhovět.

Politolog Zdeněk Zbořil ale poukazuje na vyjádření prezidentova tajemníka Ladislava Jakla a na pražského primátora Pavla Béma (ODS) a tvrdí, že prezident je připraven ministry podle Fischerova návrhu jmenovat, a to i v případě, že nebude mít jeho kabinet naději získat od poslanců důvěru.

Po jmenování, jehož datum už je stanoveno na 8. května, musí kabinet do třiceti dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Pokud ji nedostane, může prezident takovou vládu podle politologa Petra Justa nechat vládnout po časově neohraničenou dobu, například do předčasných říjnových voleb. Dvořáková poukázala na to, že Klaus už nechal první Topolánkův kabinet vládnout bez důvěry několik měsíců s odůvodněním, že nechce jitřit atmosféru před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu.

Ústava hledání premiéra nijak časově neomezuje

Zatím ale zákon, který by ukončil mandát nynější sněmovny a umožnil vyhlásit předčasné volby, není na světě. Strany by ho podle Justa mohly stáhnout, a tak nutit prezidenta, který prohlašoval, že chce plnohodnotnou vládu, aby jmenoval nového premiéra.

Nekrátit mandát sněmovny by mohlo být podle Zbořila příjemné nejméně třetině poslanců, kteří se už příště do parlamentu nedostanou, takže by pro to jistě ochotně zvedli ruku. Prezidenta podle Dvořákové současná ústava nijak v hledání nového premiéra časově neomezuje, takže by mohl úřednický kabinet teoreticky vládnout až do řádného termínu voleb.

Politolog Oskar Krejčí vidí příčinu nynější roztržky mezi Fischerem a stranickými lídry v nadcházejících evropských volbách i v předčasných podzimních volbách do sněmovny. ODS a ČSSD už podřizují své chování volební kampani. Každá z nich se chce tvářit jako opoziční strana. Hrají o výhodné pozice a na úřednické vládě jim ve skutečnosti nezáleží, dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků