Hlavní obsah
Sádrový model pamětní zlaté mince v hodnotě sto milionů korun a historicky první pamětní bankovka Budování československé měny v nominální hodnotě sto korun (v pozadí). Minci i bankovku představí ČNB příští rok. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Stotřicetikilová zlatá mince připomene sto let koruny

Koruna oslaví příští rok sto let své existence a symbolem oslav bude druhá největší zlatá mince na světě. V úterý to oznámil guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Vysokohmotnostní mince z ryzího zlata bude mít nominální hodnotu 100 milionů Kč.

Sádrový model pamětní zlaté mince v hodnotě sto milionů korun a historicky první pamětní bankovka Budování československé měny v nominální hodnotě sto korun (v pozadí). Minci i bankovku představí ČNB příští rok. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Stotřicetikilová zlatá mince připomene sto let koruny

Sto třicet kilogramů těžká mince o průměru přes půl metru bude k vidění od 1. února do 28. dubna 2019 na výstavě 100 let česko-slovenské koruny v Císařské konírně Pražského hradu.

„Věřím, že se nám příští rok podaří občanům připomenout fakt, na který mohou být právem hrdí, a sice že už 100 let platíme vlastní a v celosvětovém měřítku velice úspěšnou měnou, která se stala jedním ze znaků naší státnosti,“ uvedl guvernér Rusnok.

Potěší sběratele

Rekordní zlatou minci vyrazili podle ČTK v roce 2011 v Austrálii, v průměru měří 78 centimetrů a její tloušťka je 11 centimetrů. Váží více než tunu, a přestože byla její nominální hodnota jeden milion australských dolarů (dnes 16,2 milionu korun), jen hodnota zlata v ní obsaženého je podle současné ceny tohoto kovu téměř 900 milionů korun.

Československá koruna vznikla po vyhlášení samostatného státu po odluce od peněžního systému zaniklého Rakouska-Uherska. Ustanovena byla zákonem z února 1919, na jehož základě byly nejprve všechny rakousko-uherské bankovky staženy a okolkovány, než byly postupně nahrazovány státovkami. Jako první byla vydána stokorunová státovka a pak dvaceti- a padesátihaléřová mince.

ČNB ovšem k výročí potěší numismatiky hned několika speciálními pamětními emisemi. Poprvé v historii vydá pamětní bankovku s názvem Budování československé měny, připomínající osobnost prvního československého ministra financí Aloise Rašína.

Ke 100. výročí vzniku československé měny pak ČNB 5. března 2019 vydá zlatou minci v nominální hodnotě 10 000 Kč s názvem Zavedení československé měny.

Z pamětních a speciálních mincí se mohou zájemci 10. dubna 2019 těšit na bimetalovou minci s nominální hodnotou 2000 Kč. Mince ponese zlatou inlej s replikou československé korunové mince z roku 1922 ve stříbrném korpusu.

Pro širší veřejnost ČNB nachystala na konec ledna speciální emisi oběžných mincí v hodnotě 20 Kč. Mince na své rubové straně ponesou portréty meziválečných ministrů financí Aloise Rašína a Karla Engliše a prvního guvernéra tehdejší Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Na konci ledna bude vydána i oběžná stokoruna s přítiskem v podobě loga 100 let česko-slovenské koruny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků