Hlavní obsah
Demonstrace na podporu Tibetu u Hradčanského náměstí Foto: Petr Hloušek, Právo

Stížnost na magistrát při návštěvě čínského prezidenta Ústavní soud odložil

Jako předčasnou odložil Ústavní soud (ÚS) stížnost ženy, která napadla postup pražského magistrátu v souvislosti s protestem, který se konal u Pražského hradu při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle soudu žena nevyčerpala všechny možnosti právní obrany.

Demonstrace na podporu Tibetu u Hradčanského náměstí Foto: Petr Hloušek, Právo
Stížnost na magistrát při návštěvě čínského prezidenta Ústavní soud odložil

Stížnost konkrétně směřovala proti rozhodnutí, jímž magistrátní odbor dopravních agend na návrh policie povolil úplnou uzavírku místa. Podle stížnosti šlo o zásah do práv na svobodu projevu a shromažďování.

Podobným způsobem podle ní policie a úřady zneužívají zákon o pozemních komunikacích opakovaně.

Uzavírka představovala součást bezpečnostních opatření při státní návštěvě. Dotkla se také řádně ohlášeného shromáždění na Hradčanském náměstí, jehož cílem bylo vyjádřit podporu boji za lidská práva v Číně a Tibetu.

Rozzlobený předseda TOP 09 Miroslav Kalousek při pochodu k Hradčanskému náměstí. Vpravo europoslanec Jaromír Štětina

Foto: Petr Hloušek, Právo

Účastníci na pomezí náměstí a Loretánské ulice narazili na zábrany a policejní těžkooděnce. Dál se nedostali s vysvětlením, že náměstí ztratilo v důsledku rozhodnutí magistrátu status veřejného prostranství.

ÚS připustil, že právo pokojně se shromažďovat a vyjadřovat názory patří k pilířům demokratické společnosti. Zásah do těchto práv je proto ospravedlnitelný jen na základě skutečně přesvědčivých a nejnaléhavějších důvodů.

Žena však před podáním stížnosti nevyčerpala všechny možnosti obrany, které jí dává správní soudnictví. "Nyní podaná ústavní stížnost je proto předčasná," stojí v usnesení soudce zpravodaje Jana Musila.

Padly i správní žaloby

Organizátoři demonstrace už nedávno podali dvě správní žaloby jménem 13 lidí. Policie podle nich zneužívá dopravní legislativu k bezpečnostním opatřením, a omezuje tak shromažďovací právo a svobodu projevu.

Sporný paragraf zákona o pozemních komunikacích má podle nich sloužit k uzavírkám prostoru pro chodce i automobily třeba při haváriích vodovodu nebo sesuvu vozovky.

Související téma:

Čínský prezident Si Ťin-pching

Foto: Jan Handrejch, Právo

Policie v minulosti kritiku kvůli opatření na Hradčanském náměstí odmítla s tím, že prostranství bylo v minulosti uzavřeno i při jiných významných zahraničních návštěvách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků