Hlavní obsah
Odstraňování sochy maršála Koněva z parku Prahy 6 Bubneči. Foto: Milan Malíček, Právo

Stíhání kvůli soše Koněva je nepřípustné. MZV se ostře ohradilo vůči Rusku

Stíhání české samosprávy Ruskem kvůli soše Koněva je nepřípustné, uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruské zákony nebudou podle něj v ČR vymahatelné, uvedlo v pátek ministerstvo v tiskovém prohlášení.

Odstraňování sochy maršála Koněva z parku Prahy 6 Bubneči. Foto: Milan Malíček, Právo
Stíhání kvůli soše Koněva je nepřípustné. MZV se ostře ohradilo vůči Rusku

„MZV ČR striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. Pokud budou orgány Ruské federace pokračovat svými konfrontačními prohlášeními a úkony v tomto duchu, bude to signál, že ztratily zájem o rozvoj vzájemně výhodných vztahů mezi našimi zeměmi,” stojí v prohlášení tuzemské diplomacie.

Dodává, že Česká republika si váží všech obětí vojáků Rudé armády, kde kromě Rusů za naše osvobození bojovali i Ukrajinci, Bělorusové a další národy tehdejšího Sovětského svazu. Socha maršála Koněva je válečným pomníkem a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním. MZV očekává, že se sochou bude zacházeno důstojně.

„Místní samospráva v České republice je nedílnou součástí ústavního zřízení našeho státu. Stíhání jejich demokraticky zvolených představitelů cizím státem za plnění jejich mandátu je z pohledu ČR nepřípustné. Příslušná ruská legislativa – navíc uplatňována retroaktivně – nebude ve vztahu k ČR nijak vymahatelná,” konstatovalo ministerstvo.

Ruské straně připomíná, že zatímco se Česká republika na svém území řádně stará o 4224 válečných hrobů, památníků či pomníků, na něž se na rozdíl od sochy maršála Koněva vztahují ustanovení Dohody mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů z roku 1999, na území Ruské federace nebyly dodnes i přes několikaletá jednání na úrovních místních samospráv, obnoveny válečné pomníky padlých československých legionářů v Samaře a Novokujbyševsku – Lipjagách a dalších místech v Ruské federaci.

Pokud by Ruská federace projevila zájem o získání sochy maršála Koněva, musela by jednat s jejím majitelem. Tím není MZV ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků