Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Vratislav Konečný

Štěchovy jiné odbory Alexandr Mitrofanov

V hluku příprav na eurosummit, v rozruchu kolem nákupu stíhaček a přetahování kolem prezidentských vet zanikla jedna pozoruhodná tisková konference. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor za ČSSD Milan Štěch totiž ve středu vyzval vládu, aby zastavila probíhající privatizaci Severočeských dolů.

Ilustrační foto Foto: Vratislav Konečný
Štěchovy jiné odbory Alexandr Mitrofanov

To by ještě nebylo nic mimořádného. Následující předsedovy a senátorovy věty však berou dech. Uvedl, že pokud vláda privatizaci nezastaví, jsou "případné další akce" v rukou energetických odborů. Ty již několikrát pohrozily vypnutím proudu. A teď to přichází: Štěch podpořil odbory energetiků a dodal, že mají v rukou sítě a je jejich právem toho využít, pokud to podle jejich názoru bude oprávněné.

Určitě se vyplatí na chvíli se zastavit a připomenout si základní pravdy. Mezinárodní internetová encyklopedie pod heslem odbory uvádí. "Sdružení pracujících za účelem zlepšení jejich ekonomické situace a pracovních podmínek prostřednictvím kolektivního vyjednávání se zaměstnavateli"." Český zdroj Encyklopedie Universum má následující definici: "Sdružení zaměstnanců s cílem upevnit spojením svou pozici vůči zaměstnavatelům a dosáhnout zlepšení prac. podmínek." Zdá se, že obecné povědomí o odborech jako o organizaci, která se má starat o své členy proti zaměstnavatelům, je správné.

Milan Štěch však patrně zakládá tradici jiných odborů. Ty by podle něj měly právo ve svém boji proti zaměstnavatelům použít vydírání a ohrožení lidí, kteří jejich členy vůbec nejsou, a to v počtech, které mnohonásobně převyšují řady jakkoli velké odborové organizace.

Je stále snadné představit si, že přijdete domů, sáhnete na vypínač - a nic se nerozsvítí. Tyhle otravné okamžiky se čas od času stávají. Ale bude-li to výsledkem záměrné akce energetických odborů, o nichž postižení lidé možná v životě neslyšeli, a které se svých rukojmích ani nezeptaly, jestli s ochromením jejich domácností souhlasí - pak jde o nepřípustný zásah do života obyvatel České republiky. Posoudit soulad takového počínání se zákonem je věcí právníků.

ČMKOS pod Štěchovým vedením tak opustila své pole působnosti a míchá se do politiky. Metoda, kterou si zvolila, je bezprecedentní. Stejně jako fakt, že šéf odborů je senátorem za sociální demokracii.

Sedět na dvou židlích se Milanu Štěchovi příliš nedaří a od kritiky vládní reformy se postupně dostal až k vyhrožování vládnoucím politickým strukturám, v nichž hraje prim strana, jejíž legitimaci vlastní a za niž byl zvolen do Senátu. Je to absurdní situace z hlediska politiky. Pro občana, kterému je sdělováno, že kvůli zájmům ČEZ možná zůstane bez elektřiny, je takové chování takových odborů nebezpečné.

PRÁVO 13. prosince

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků