Hlavní obsah

Šťáva nechal ve Švýcarsku zmrazit miliardy z Mostecké uhelné

Ženevský soud zablokoval na žádost zakladatele společnosti Diag Human Josefa Šťávy část peněz zadržených Švýcary kvůli tomu, že pocházely z podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Šťáva nechal ve Švýcarsku zmrazit miliardy z Mostecké uhelné

Informoval o tom server Českápozice.cz. Švýcarské orgány zabavily kvůli kauze MUS 661 miliónů franků (zhruba 13,5 miliardy korun). Bývalý vlastník firmy Diag Human, která vede s ČR spor o několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou, nechal zmrazit 163,6 miliónu franků (necelých 3,4 miliardy korun).

Na Šťávův návrh zablokovaná částka odpovídá podle serveru škodě, která v případu Mostecké uhelné vznikla Česku. Je uložena na 81 kontech v pěti bankách, mimo jiné v UBS a Credit Suisse. Českápozice.cz uvedla, že zakladatel Diag Human chtěl nechat zmrazit veškeré peníze, které Švýcaři zabavili. Soud mu ale nevyhověl.

Obžalováno šest Čechů

V kauze MUS je ve Švýcarsku obžalováno sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Případ se týká zpronevěry, praní špinavých peněz, podvodu i uplácení politiků. Podle serveru se bude konat soud ve švýcarské Bellinzoně ve dvou etapách - od 13. do 24. května a od 10. června do 12. července.

V případu figurují exmanažeři mosteckých dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus. Belgičan Jacques de Groote byl pak šéfem skupiny Appian Group, která byla údajně jen zástěrkou pro manažery a s nimi spřízněné podnikatele, aby mohli za peníze samotných dolů v letech 1997 až 1999 prostřednictvím švýcarské společnosti Investenergy S.A. skupovat akcie MUS pro sebe a později je převádět na jiné subjekty.

DH žádá mnohamiliardové odškodné

Švýcarská prokuratura vyzvala v polovině roku 2010 českou vládu, aby se k procesu připojila jako žalující strana, a získala tak možnost peníze požadovat zpět. Česko se ale přihlásilo s velkým zpožděním až po zákonných lhůtách. Trestní soud pak pozdější snahy České republiky připojit se k řízení odmítl.

Diag Human požaduje po Česku mnohamiliardové odškodnění. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun, značně vysoké jsou již také úroky. Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.

Firma začala vymáhat peníze České republiky u zahraničních soudů, například v Rakousku a Francii, ale nakonec neuspěla. Taktika společnosti přesto dokázala způsobit ČR značné problémy. Vídeňský soud třeba na čas zabavil tři česká umělecká díla vystavená ve Vídni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků