Hlavní obsah

Stát odkoupí jedovatou skládku za 23 miliónů korun

Stovky milionů korun bude podle ministra životního prostředí Martina Bursíka stát likvidace skládky jedovatého odpadu v Pozďátkách na Třebíčsku. Vláda v pondělí přijala Bursíkův návrh, aby stát nejprve skládku odkoupil za 23 miliónů korun.

Stát odkoupí jedovatou skládku za 23 miliónů korun

Na okamžitá opatření vyčlení ministerstvo průmyslu a obchodu 17 miliónů korun, následně společnost Diamo zpracuje projekt sanace, který by dle ministra Bursíka měl být spolufinancován z fondů EU.

Rozhodnutí kabinetu přivítal starosta obce Jiří Válal. "Se znovuotevřením skládky a jejím rozšiřování nesouhlasilo zastupitelstvo, nebyla v územním plánu a vyslovilo se proti ní na 2500 lidí v petici, kterou zorganizovalo sdružení Pozďátky bez jedů, i když obec má jen 200 obyvatel," řekl Válal.

Ukládání jedů začalo v roce 1994

Skládka u Pozďátek byla zprovozněna v roce 1994. Uloženo na ni bylo kolem 30 tisíc tun odpadů a v roce 1996 zhruba 10 tisíc tun zelené skalice. Pravděpodobně kvůli narušené fólii či netěsnosti hráze začala ze skládky do potoka unikat dešťová voda znečištěná kyselinou sírovou a těžkými kovy. Od roku 1997 je proto skládka mimo provoz. O dva roky později byl na vlastníka skládky, jímž v té době byla třebíčská společnost DEP POZ, vyhlášen konkurz.

Vláda rozhodla v roce 2002 o uvolnění zhruba 80 milionů korun na sanaci skládky, konkurzní správce ji však prodal zahraniční společnosti ICKM Real Estate. Vlastníci se postupně několikrát změnili. Předloni ministerstvo životního prostředí souhlasilo pouze se sanací skládky bez jejího dalšího rozšíření a provozu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků